zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministři převzali záštitu nad mezinárodním projektem Ekoškola (Eco-Schools)

26.04.2006
Obecné
Ministři převzali záštitu nad mezinárodním projektem Ekoškola (Eco-Schools)

Mezinárodní projekt Ekoškola (Eco-Schools) získal během letošního března a dubna oficiální záštitu a to hned od dvou ministerstev zároveň: od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a od ministerstva životního prostředí. Projekt koordinovaný Sdružením TEREZA napomůže rozvoji ekologické výchovy a zároveň i ekologizaci provozu škol v České republice. [1]

„Projekt pomůže nejenom rozvoji ekologické výchovy ve školách, ale také praktickým krokům k tomu, aby provoz samotných škol byl přátelský k životnímu prostředí,“  říká ministr Ambrozek k projektu.

Oba ministři, Petra Buzková a Libor Ambrozek, přijali záštitu také nad prvním slavnostním vyhlášením projektu spojeným s udělováním prvních mezinárodních titulů „Ekoškola“ českým školám. Vyhlášení proběhne 27. června 2006 na půdě Senátu ČR.

„Je to veliká čest a závazek zároveň“, říká o záštitě ředitel Sdružení TEREZA Petr Daniš. „Vnímám to jako ocenění kvality projektu Ekoškola jako takového a jako vyznamenání pro celou TEREZU, že celostátní školní ekologické projekty organizuje s výbornými výsledky. Záštitu bychom nikdy nedostali bez nasazení všech učitelů a dětí, jež se projektů účastní – těm bych chtěl poděkovat především.“

Od počátku školního roku 2005/06 se projektu, který probíhá ve 37 převážně evropských zemích, mohou účastnit i české školy. „Do programu se již zapojilo 74 škol, očekáváme, že během dalšího školního roku naroste jejich počet asi na 120,“ říká koordinátorka programu pro Českou republiku Pavla Ernekerová ze Sdružení TEREZA. [2]

Na mezinárodní úrovni projekt zaštiťuje organizace FEE (Foundation for Enviromental Education). Rozvoj programu v ČR bude po dva roky financován z prostředků Evropského sociálního fondu (ESF) a z prostředků státního rozpočtu (MŽP a MŠMT). Partnerem projektu je společnost Provident Financial, s.r.o.

Poznámky:

[1] Cílem projektu Ekoškola (anglicky Eco-Schools) je environmentální vzdělávání žáků základních a středních škol, zlepšování prostředí jejich škol, i místních komunit. Cílovou skupinou nejsou jen žáci a pedagogové, ale i rodiče žáků,  představitelé místních úřadů a nestátních neziskových organizací. Projekt je celosvětově zastřešen mezinárodní nestátní neziskovou organizací FEE (Foundation for Environmental Education).

V České republice je oficiálním koordinátorem programu Sdružení TEREZA, které dále spolupracuje s Lipkou – školským zařízením pro environmentální vzdělávání pro Jihomoravský kraj. Sdružení TEREZA pomáhá dětem a mládeži vytvářet zdravé prostředí pro život a stát se zodpovědnými a aktivními členy občanské společnosti. Vytváříme a koordinujeme školní ekologické projekty, výukové programy pro děti, akce pro veřejnost, semináře pro učitele.

[2] Celosvětově je do programu zapojeno přes 15 tisíc škol. Nerozšířenější je ve Skotsku, kde se ho účastní cca 50% škol a účast v programu je i jedním z kritérií při evaluaci škol školní inspekcí.

Další informace:

Daniela Virágová
ekoskola@terezango.cz

Sdružení TEREZA
Haštalská 17, 110 00 Praha 1
tel.: ( 420) 224 816 868, fax: 224 819 161
www.terezanet.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí