zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tunely Dobrovského se mohou stát volebním tahákem

26.04.2006
Obecné
Tunely Dobrovského se mohou stát volebním tahákem

Již více než rok se řeší odvolání proti stavebnímu povolení pro tunely Dobrovského v Brně. Děti Země na základě výzvy Ministerstva dopravy minulý týden ve svém vyjádření proto upozornily, že toto povolení nelze v brzké době vydat, neboť nejsou splněny podmínky rozhodnutí o vlivu stavby na krajinný ráz. Navíc Ředitelství silnic a dálnic ČR v Brně dosud neprokázalo, že ražbou tunelů nedojde k devastaci řady obytných budov nad tunely. Existuje proto obava, že stavební povolení by mohlo být vydáno ještě před volbami, aby to bylo považováno za úspěch ministra dopravy Milan Šimonovský.
 
„I když podle nás nejsou podklady stále ještě kompletní, myslíme si, že ministerstvo odvolací řízení brzo ukončí, neboť účastníky řízení již vyzvalo, aby se k podkladům vyjádřili,“ uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.
 
Stále totiž není definitivně rozhodnuto o architektonickém řešení dvou výduchových komínů nad tunely výšky dvacet pět metrů, takže se projekt stavby může ještě změnit. Nelze proto stavební povolení vydat. Konečné řešení této dílčí stavby lze totiž očekávat až po volbách.
 
Také dosud nebyly akceptovány námitky lidí bydlících nad budoucími tunely, kteří mají obavy z poškození či z destrukce domů při poklesech při ražbě tunelů.
 
„Podle některých odborných posudků, je statické zajištěné těchto domů zcela nedostatečné, a proto je nutné před vydáním stavebního povolení dohodnout, aby k zahájení ražby došlo až po vystužení vybraných domů,“ vysvětlil dále Patrik.
 
Jelikož ministr dopravy Milan Šimonovský letos za KDU-ČSL kandiduje do Poslanecké sněmovny, Děti Země se domnívají, že tento fakt může vydání stavebního povolení uspíšit bez ohledu na další následky, které se projeví až po volbách jako je například podání soudních žalob.
 
Tunely Dobrovského, které jsou součástí velkého městského okruhu, mají mít délku 1,25 km a jejich výstavba měla probíhat od března 2006 do října 2013. Náklady jsou odhadnuty na 8 miliard korun.

Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí