zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Malá vodní elektrárna na Úpě je v provozu

27.04.2006
Voda
Energie
Malá vodní elektrárna na Úpě je v provozu

Předpokládaná roční výroba malé vodní elektrárny pokryje zhruba roční průměrnou spotřebu 1500 obyvatel.

Trutnov - Malá vodní elektrárna (MVE) Zelená Louka na řece Úpě v Horním Starém Městě už funguje.

Může jet naplno

Od počátku dubna běží ve zkušebním ročním provozu. "To ale neznamená, že se teprve zkouší. MVE je řádně zkolaudována a u stavby, jakou je elektrárna, je povinnost zkušebního provozu daná zákonem. Fungovat přitom klidně může na plný výkon," vysvětluje Libor Kotek, jeden ze dvou jednatelů investora, trutnovské společnosti Malá vodní elektrárna Šestidomí.

Slavnostní uvedení do provozu chystá firma na začátek léta. "Ještě zbývá udělat kosmetické úpravy omítku, nátěry, střešní krytinu, dovyčistit řečiště a upravit okolní terén," říká druhý jednatel společnosti Petr Roček.

Nádrž v původním stavu

Kdo se zajde podívat k jezu u Základní školy Mládežnická, uvidí, jak je část říční vody odvedena k náhonu MVE. Tou proteče a o dvacet metrů níže se vrátí zpět do koryta Úpy. Elektrický výkon vzniklý v elektrárně se převádí do veřejné sítě přes blízkou trafostanici. "Roční výroba elektrárny pokryje zhruba průměrnou spotřebu patnácti set obyvatel" potvrzuje Petr Roček. Jezová nádrž u malé vodní elektrárny zůstala, stejně jako výška hladiny, v původním stavu. Elektrárna by neměla změnit charakter řeky protékající Trutnovem. "V korytě teče stále stejné množství vody jako dřív. Na tom se nic nezmění. Navíc lze průtok vody turbínou regulovat," prohlásil Petr Roček. "Přínos nového vodního díla ve srovnání s původním stavem lze naopak vidět v tom, že vzdouvací zařízení je tvořeno dvěma sklopnými automatickými klapkami, které se při případném zvýšení průtoku (povodni) automaticky částečně nebo zcela sklopí a to i v případě výpadku elektřiny," vysvětluje Libor Kotek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí