zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanci namočili do odpadků vládu

02.05.2006
Odpady
Poslanci namočili do odpadků vládu

Zákonodárci mají jasno: za nelegálně dovezené odpadky do Česka může vláda, která nevyjednala s EU přísnější podmínky pro dovoz , a selhání celní správy.

Praha - Za nelegální dovážení odpadů do České republiky může podle poslanců vláda, která nevyjednala s Evropskou unií přísnější vstupní podmínky pro dovoz odpadů jako Slovensko, Polsko nebo Maďarsko. Zákonodárci jsou také přesvědčeni, že naprosto selhala celní správa, protože dovozu nezabránila. Ale odpovědnost nesou i obce, které musely vědět, že se na jejich území tuny odpadu dovážejí. Dalšímu dovozu v budoucnu musí podle včerejšího usnesení sněmovny zabránit vláda. Poslanci jí také uložili, aby zajistila okamžitě zlikvidování skládek nelegálně dovezených odpadů a zabránila požárům, které ohrožují zdraví obyvatel postižených obcí. Sněmovna se včera zabývala případem černé skládky německého odpadu v Libčevsi na Lounsku, která už byla několikrát zapálena. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU- ČSL) informoval zákonodárce o všech krocích, které jeho úřad dělá. K více než polovině odpadu v Libčevsi, před požárem to bylo 2 100 tun, se přihlásilo německé Sasko- Anhaltsko. To se postará o jeho odvoz. "Preferujeme odvoz zpět do Německa," prohlásil Ambrozek. Pokud bude odpad odstraněn na území Česka, měla by to financovat německá strana. Zbývající část odpadů, jehož původ zatím nebyl prokázán, bude zatím převezen do meziskladu. Na odvezení a dočasné uskladnění dostane Libčeves dotaci 1,9 milionu korun. Na místě je podle ministra celkem 4 800 kubíků směsi ohořelých plastů a komunálního odpadu včetně popele a 300 kubíků textilií. Ministr věří, že i u zbytku odpadu se prokáže německý původ.Z obce Sosnová- Ramsch byly již dvě třetiny uložených odpadů odvezeny, v Arnolticích už odvoz také začal. Policie šetří nelegální sklády také v dalších místech, například v Úholičkách, Lahovičkách a Milovicích.

ODPAD A ČESKO

- Hlavním evropským trendem je třídění a recyklace odpadů. Česká republika nabírá stejný směr, za našimi rakouskými či německými sousedy jsme však stále pozadu.

- V roce 2004 bylo v ČR vyprodukováno celkem 39 milionů tun odpadu, využito z něj bylo 65 %.

- Komunálního odpadu vzniklo přes 4 miliony tun, recyklováno bylo téměř 13 %, spáleno 9%, zbytek skončil na skládkách.

- Daří se nám recyklovat 56 % všech obalů, jako jediná z nových členských zemí tak plníme příslušné požadavky EU.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí