zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Proti průmyslové zóně Nošovice je podáno třetí odvolání

04.05.2006
EIA
Proti průmyslové zóně Nošovice je podáno třetí odvolání

Zásah do biotopů zvláště chráněných živočichů byl vydán předčasně

Děti Země podaly na Ministerstvo životního prostředí v Ostravě odvolání proti povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny k zásahu do biotopů dvaadvaceti zvláště chráněných druhů živočichů, jejichž biotopy mají být výstavbou průmyslové zóny Nošovice zlikvidovány. Důvodem je absence stanoviska o posouzení vlivů budoucí zóny na životní prostředí, který vyžaduje zákon, takže povolená výjimka Správou CHKO Beskydy byla vydána předčasně.

„Za poslední měsíc je to již třetí naše odvolání proti vydání nějakého správního rozhodnutí pro tuto průmyslovou zónu, takže se domníváme, že úředníci se snaží vše urychlit bez ohledu na dodržování zákonů,“ uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.

Těm se především nelíbí to, že se úředníci na Správě CHKO Beskydy a na Městském úřadě ve Frýdku-Místku snaží obejít zákon o posuzování vlivů průmyslové zóny na životní prostředí a bez příslušného stanoviska Ministerstva životního prostředí vydávají rozhodnutí jak na běžícím pásu.

Stavbou přitom dojde k rozsáhlé změně odtokových poměrů na ploše kolem 260 hektarů a  k nevratným zásahům do přírody a krajiny blízko CHKO Beskydy. Navíc stále také chybí prokázání veřejného zájmu, který by výrazně převažoval nad zájmem zlikvidovat tolik biotopů chráněných druhů živočichů.

Vzhledem k tomu, že všechna tři probíhající řízení nejsou dosud ukončena a ještě chybějí další správní rozhodnutí, včetně územního pro terénní práce v průmyslové zóně, lze očekávat, že zóna Nošovice může být vybudována nejdříve na podzim, spíše ale na jaře příštího roku.

„Zahájení výstavby závodu na výrobu automobilů společnosti Hyundai Motor Company letos se tak samozřejmě jeví jako chiméra, stejně jako jeho dostavba do roku 2009,“ myslí si Patrik.

Přehled probíhajících hlavních správních řízení pro průmyslovou zónu Nošovice:

1) zásah do významného krajinného prvku potoka Řepník – žádost podána 9. 2. 2006, probíhá odvolání

2) zásah do krajinného rázu – žádost podána 10. 2. 2006, probíhá odvolání

3) zásah do biotopů 22 chráněných druhů živočichů – žádost podána 10. 2. 2006, probíhá odvolání

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí