zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Paroubek píše Putinovi, žádá levnější plyn

09.05.2006
Energie
Paroubek píše Putinovi, žádá levnější plyn
Premiér Jiří Paroubek požádal dopisem ruského prezidenta Vladimira Putina, aby Rusko do Česka dodávalo levněji plyn, ze kterého by se vyráběla elektřina. Včera to řekl ekologický expert ČSSD a Paroubkův poradce Petr Petržílek.
Zemní plyn používaný v elektrárnách by měl být o 20 procent levnější, než kolik platí například domácnosti. Paroubek s Putinem o této možnosti hovořil při jeho nedávné návštěvě Prahy.
Petržílek tvrdí, že při nižší ceně by se plyn už vyplatilo používat k výrobě elektrické energie a nemusely by se dokončovat další bloky jaderné elektrárny v Temelíně. Pokud se taková dohoda nepodaří, její dostavba bude nutná.
Podle odborníků nemá Paroubkův návrh velkou šanci na úspěch, přestože v plynárenské firmě Gazprom drží významný podíl ruský stát.
"Takovéto snížení cen zemního plynu pro jednu zemi by se asi nelíbilo minoritním akcionářům, protože by to mohlo ohrozit zisk Gazpromu, a tím i výnosnost jejich investic," reagoval například analytik Petr Novák ze společnosti Atlantik finanční trhy.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí