zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Analytici nesouhlasí s Paroubkovým "energetickým" optimismem

10.05.2006
Energie
Analytici nesouhlasí s Paroubkovým  energetickým  optimismem

Analytici nevidí odhad MPO o růstu cen energií za nereálný. "Například u cen silové elektřiny v ČR předpokládáme příští rok nárůst cen o deset procent. U ceny uhlí bych nečekal rychlou stagnaci. U cen ropy a dalších světových energetických surovin lze opravdu těžko odhadovat další vývoj," uvedl analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák.
Nemyslím si, že by se česká vláda mohla v blízké době nějak zapojit do světového obchodu tak, aby tlumila růst cen energií. Nepředpokládám ani, že snaha premiéra na dodávku levnějšího plynu na výrobu elektřiny z Ruska bude úspěšná," poznamenal.


Miroslav Ševčík z Liberálního institutu považuje premiérova slova za "Paroubkovské sliby a mystifikace". Ceny energii v budoucnu podle něj porostou nejenom v souvislosti s pohybem cen energii ve světě, ale i v souvislosti s tím, zda vznikne na českém trhu větší konkurence.
Proti nadměrnému růstu cen lze prý použít opět především tržní principy. "V našem prostředí to znamená demonopolizovat ČEZ a změnit způsob výpočtu tzv. regulovaných cen, které jsou paradoxně vyšší, než jaké by musely být," podotkl Ševčík.


Cena ropy jdou vzhůru i přes přezásobování
Blízká budoucnost není pro cenu ropy ideální. Ekonomové zejména uvádějí politické důvody například pokles těžby ropy v Nigérii až o pětinu. Podle analýzy HN minulý týden poprvé ropa překonala hranici 75 dolarů za barel, a to kvůli problému s iránským jaderným programem. Proto pro mohl analytik společnosti Collesum Jiří Šťastný v HN konstatovat při pohledy na ceny, že "ropa se nyní nachází v růstovém trendu." Mimo jiné se vše toto projevilo na růstu zisku ropných firem. Všechny firmy mimo BP zaznamenaly v prvním čtvrtletí zisk.


Optimistickou reakci premiéra Paroubka lze snad pouze vysvětlit posledními zprávami (agentura Bloomberg), kdy ekonomové očekávali pokles zásob ropy o 150 tisíc barelů, ale místo toho se zásoby zvýšily o 1727 tisíc barelů a navíc její zásoby jsou nejvyšší od května roku 1998. Přesto však cena ropy právě pro výše uvedené politické důvody stoupla letos o 18 procent. Nejde jen o politické důvody, ale blíží se hurikánová sezóna a navíc pětina produkčních kapacit v Mexickém zálivu zůstává stále zablokována díky škodám minulým.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí