zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hlukem stresovaní obyvatelé dostanou zadarmo nová okna

10.05.2006
Hluk
Hlukem stresovaní obyvatelé dostanou zadarmo nová okna

Stresující životní podmínky v olomoucké Foerstrově ulici, která patří k hlukem nejzatíženějším v zemi, by se měly ještě do konce roku alespoň částečně zlepšit. Správce komunikace - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) - nechá na vlastní náklady vyměnit stávající nekvalitní okna za plastová.

Olomouc - Instalace oken lépe chránících před hlukem by se mohli obyvatelé ulic Tovární, Velkomoravské, Albertovy a Foerstrovy dočkat v druhé polovině roku.

Hluk na celém průtahu nechalo ŘSD změřit už loni. Poté byly vytipovány nejkritičtější úseky. "Třetí etapu, která zmapuje hladinu hluku v jednotlivých bytech, zahájíme v nejbližší době," řekl Pavel Študent z ředitelství. Na výměnu budou mít nárok místnosti, v nichž zvuková zátěž přesahuje ve dne 70 a v noci 60 decibelů. Olomouc by podle něj měla být jedním z prvních měst kraje, kde budou hromadné výměny oken provedeny.

U frekventované komunikace žije i předseda společenství vlastníků bytů Zdeněk Runštuk. "Situace na Foerstrově ulici je neúnosná. Hluk nás budí ze spánku. Přes léto nelze ani vyvětrat," uvedl. Neúnosnou situaci řešilo společenství nákupem oken z plastu. "Předpokládáme, že při takové hlukové zátěži máme nárok na dotaci. Tu však Ředitelství silnic a dálnic zamítlo," pokrčil rameny Runštuk.

Lidé, kteří už mají okna vyměněná, příspěvek očekávat nemohou. Zpětnou dotaci neumožňuje zákon. "Pokud výběrové řízení na zhotovitele oken proběhlo bez naší účasti, nemůžeme podle legislativy fi nanční příspěvek poskytnout," konstatoval Študent.

Lokality lemující frekventovanou komunikaci se řadí k nejhlučnějším v České republice. Prokázalo to loňské měření Státního zdravotního ústavu. "Noční hodnoty hluku na Foerstrově ulici dosahují šedesáti devíti decibelů, což vysoce překračuje povolený průměr," poznamenala Kateřina Valešová z ústavu. Ve dne je podle ní situace ještě o čtyři decibely horší.

HANA BROŽKOVÁ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí