zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Závěr jednání o těžbě v Olešnici: Ministerstvo chce znát názor dotčených vlastníků

12.05.2006
Geologie
Závěr jednání o těžbě v Olešnici: Ministerstvo chce znát názor dotčených vlastníků

TRUTNOV - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce znát názor vlastníků pozemků, na kterých chce podnikatel Jan Štýbr těžit české granáty. Takový je závěr jednání, které se uskutečnilo minulý týden v Horní Olešnici kvůli tomu, že Štýbr požádal o stanovení tzv. chráněného ložiskového území. Pokud by MŽP Štýbrovi vyhovělo, nesmělo by se na daném území stavět a nikdo by zde nemohl vyvíjet ani žádné podnikatelské aktivity – oblast by byla chráněna jen pro budoucí těžbu. Problém je však v tom, že zákon neumožňuje řadě vlastníků dotčených pozemků, aby se stali účastníky řízení, které se jich bezprostředně týká.

„Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika a občanské sdružení Pod Rovněmi to považují za neústavní. Při ústním jednání jsme na to upozornili a ministerstvo životního prostředí poté vyzvalo obec Horní Olešnice, aby zjistilo názor všech majitelů nemovitostí. Poté rozhodne, jaké území pro dobývání českých granátů se bude chránit. Jak ministerstvo rozhodne v případě, že majitelé pozemků souhlasit nebudou, je však otázkou,“ uvedl právník Arniky Mgr. Lukáš Matějka.

Sdružení Arnika a Pod Rovněmi kritizovala také to, že Štýbr obec neinformoval o skutečnostech, které mohou ovlivnit její další rozvoj, bezpečnost, zdraví jejích občanů a životního prostředí, ačkoliv měl povinnost tak učinit po dokončení průzkumu ložiska.

Další informace o případu naleznete ZDE.
Zdroj: Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí