zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

U Bzence hrozí vážný konflikt nové silnice R55 s ptáky

15.05.2006
Příroda
U Bzence hrozí vážný konflikt nové silnice R55 s ptáky

Konečný výběr trasy mohou negativně ovlivnit politické tlaky před volbami

Děti Země a Česká ornitologická společnost zaslaly na Ministerstvo životního prostředí zásadní odmítavé vyjádření proti záměru Ředitelství silnic a dálnic v Brně umístit novou čtyřpruhovou rychlostní silnici R55 do evropsky chráněné ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví, aniž by byla dle směrnice Evropského společenství č. 92/43/EHS posouzena varianta, která se tomuto území vyhne. Hrozí tak konflikt, který bude muset řešit Evropská komise.

„Máme vážné obavy z toho, že díky volebním slibům některých politiků rychle vybrat nějakou trasu R55 nedojde k porovnání s variantou mimo tuto ptačí oblast,“ vysvětluje Miroslav Patrik z Dětí Země.

Prosazovaný konfliktní koridor silnice R55 přes ptačí oblast prochází severozápadně od Moravského Písku, pokračuje východně od Bzence až k Rohatci. Území se skládá ze suchého borového lesa a z nivy řeky Moravy s loukami, na němž se nachází téměř dvě stě čtyřicet druhů ptáků.

„Pokud MŽP nezajistí porovnání s variantou mimo tuto ptačí oblast a vydá hned stanovisko, lze očekávat podání stížnosti k Evropské komisi a možný postih našeho státu,“ upozorňuje dále Patrik.

V ptačí oblasti je evropskou směrnicí chráněno šest druhů jako je čáp bílý, moták pochop, skřivan lesní, strakapoud jižní a prostřední a lelek lesní. Ten má zde naše největší hnízdiště, takže vedení R55 přes jeho biotop by byl pro něj likvidační. Patrně ale i pro další ptáky jako je skřivan lesní či bělořit šedý.

Silnice R55 by měla spíše procházet zemědělskou krajinou východně od Strážnice a Veselí nad Moravou, takže její výstavba, následný automobilový provoz a fragmentace krajiny negativně neovlivní množství druhů ptáků a jejich počty,“ uvádí Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické.

Zajímavé internetové stránky:

Informace o ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví = ptaci.natura2000.cz

Česká společnost ornitologická = http://www.birdlife.cz

Kontakty:

MŽP, odbor posuzování vlivů na životní prostředí: ředitelka Ing. Jaroslava Honová – tel. 267 121 111

Zdroj: Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí