zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Falešný "průkopník klonování" půjde v Jižní Korei před soud

16.05.2006
GMO
Falešný  průkopník klonování  půjde v Jižní Korei před soud

Jihokorejský vědec Hwang U-sok, který byl dlouho považován za úspěšného "průkopníka klonování" a nakonec se zjistilo, že výsledky svých prací falšoval, byl obžalován z podvodu a ze zpronevěry státních dotací do vědy. Oznámilo to dnes v Soulu státní zastupitelství, které žalobu vypracovalo.

Vyšetřovatelé potvrdili závěry univerzity, vyhlášené už v lednu, podle nichž Hwang U-sok své studie o klonování lidských kmenových buněk falšoval. Tím se provinil nejen proti bioetickému zákonu, ale také zpronevěřil prostředky, jimiž stát podporuje vědu. Spolu s ním bylo obžalováno úpět dalších vědců, kteří na údajném klonování, jež ve světě vzbudilo velký ohlas, spolupracovali.

Podle prokuratury zpronevěřil Hwang U-sok na tři miliony dolarů (asi 66 milionů Kč) určených na podporu vědy, a to jak z veřejných, tak soukromých fondů. Část těchto peněz použil na odměny pro dárce buněk, čímž porušil zákon o bioetice.

Hwang U-sok rovněž nabízel peníze politikům a manažerům velkých koncernů, aby je podnítil k dalším darům pro jeho tým. Část těchto peněz v hodnotě milionů dolarů držel v rozporu s předpisy na osobních kontech v bankách, odkud si vybíral značné sumy v hotovosti.

Dvaapadesátiletý Hwang U-sok byl letos v březnu vyloučen z univerzity a zbaven všech univerzitních a vědeckých titulů. Akademický senát se tak rozhodl mimo jiné proto, že tento bývalý "hrdina klonování" zfalšoval dvě "světové premiéry" vědeckého výzkumu - v roce 2004 údajné vytěžení kmenových buněk z embrya získaného klonováním, a v roce 2005 údajné získání pro každého pacienta konkrétní linii kmenových buněk, tedy s toutéž genetickou informací. K podvodům při vyrábění "důkazů" o úspěších nutil i členy svého týmu.

Vědecká komise Hwangovi nicméně potvrdila klonování afghánského chrta Snuppyho. Hwang o tom informoval v srpnu 2005 a časopis Time to označil za nejúžasnější objev roku. Klonování psů je považováno za mimořádně obtížné.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí