zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obec narychlo legalizuje černé skládky

16.05.2006
Odpady
Obec narychlo legalizuje černé skládky

Okolí Koclířova je zamořeno nebezpečným odpadem. Obec ho málem nechala zavézt sutinou ze sesuvu na hřebečském masivu. Kdyby se o situaci nezačaly zajímat Deníky Bohemia, pod hromadami hlíny a kamení by skončily nádoby s asfaltem, azbest i elektrospotřebiče!

Koclířov - Na divoké skládky v okolí Koclířova poprvé upozornil podnikatel Pavel Schwär. "Starosta Jaroslav Drozdek neustále kritizuje své okolí, ale sám se chová jako samozvaný vůdce, který může všechno. Okolí obce je plné černých skládek, za které vyinkasuje peníze, a potom je nechá zavézt hlínou, aby se na nic nepřišlo. Takto zahlazuje stopy," tvrdí Pavel Schwär. Starosta Jaroslav Drozdek oponuje, že Schwär neoprávněně skladuje na pozemcích bývalého Družstva Hřebeč plastové odpady a pneumatiky. "Ničí životní prostředí a protože mu v tom chceme zabránit, tak nás nyní očerňuje," říká Drozdek.

Výroky Pavla Schwära potvrzují ale i někteří místní obyvatelé. "Starosta si zachoval své chování a postupy z dob minulých. Umí s lidmi dobře manipulovat," tvrdí Bohumil Kysílko, který se rozhodl proti starostovi veřejně vystoupit. Společně s manželkou vydává občasník Pohodář, kde upozorňuje na prohřešky v obci.

Náš deník se o nepovolené skládky na katastru Koclířova začal zajímat v pondělí. Starosta se tehdy odmítl k záležitosti vyjádřit. V úterý však začal jednat, aby černé skládky a netradiční postupy jejich zavážení zlegalizoval. Smlouvy o odklizení černé skládky plné nebezpečných látek a o postupném zavážení znečištěného odpadu uzavřel narychlo 11. května 2006. V den, kdy už do údolí směřovaly vozy se sutí.

Případem se zabývá Česká inspekce životního prostředí. Své šetření vede i policie. Než bude kauza uzavřena, nesmí stavební firma vyvézt do údolí ani tunu zeminy. Černá skládka podle starosty zmizí do čtrnácti dnů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí