zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové se obávají obnovení těžby čediče na Tlustci

18.05.2006
Geologie
Ekologové se obávají obnovení těžby čediče na Tlustci
TLUSTEC - Ekologové se obávají, že těžaři ze společnosti Go Point se pokoušejí získat povolení další těžby čediče na Tlustci na Českolipsku. Podle vydání MfD pro Liberecký kraj začaly další boje o těžbu. Proti novému rozhodnutí libereckého báňského úřadu, který povolil takzvané zajištění lomu, už vystoupilo město Jablonné v Podještědí i ekologické organizace, informuje deník.

"Je zcela zřejmé, že těžaři chtějí pod záminkou zajištění lomu těžit," varuje Miroslav Šimonek, radní Jablonného v Podještědí a předseda Sdružení na záchranu kopce Tlustec. Místní lidí podle něj dávají přednost krásné a neporušené krajině před devastující těžbou, která před dvěma lety ustala.

S názory ekologů ale Obvodní báňský úřad v Liberci nesouhlasí. "Zajištění lomu bude probíhat pod naším dohledem. Není možné, že by těžaři mohli naše povolení zneužít," řekl listu Miroslav Vaněk z Obvodního báňského úřadu v Liberci.

Vyjádření těžařské společnosti Go Point, které lom od roku 2001 patří, se deníku nepodařilo sehnat. Go Point ale dříve prosazoval plán, podle kterého by těžba čediče vydělávala prostředky na rekultivaci celého lomu, upozorňuje MfD.

Jablonné v Podještědí i ekologická sdružení se proti povolení báňského úřadu chtějí odvolat k Českému báňskému úřadu. Jiné další řízení, ve kterém se jednalo o posouzení vlivů na životní prostředí, bylo přerušeno.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí