zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové připravují exkurze do "pralesu" na Ještědu

18.05.2006
Příroda
Les
Ekologové připravují exkurze do  pralesu  na Ještědu
LIBEREC - Společnost přátel přírody uspořádá o víkendu exkurze na místo na Ještědu, kde by měl v budoucnosti být prales. Prohlídka je určena hlavně pro lidi, kteří dostali patronství nad kouskem lesa jako vánoční dárek. Mluvčí ekologů Josef Bém řekl, že zájem o exkurze je tak velký, že se jejich plánovaný počet musel rozšířit o šest termínů.

"Zatím se přihlásilo 240 účastníků, takový zájem jsem vůbec nečekali," dodal Bém. Sobotní exkurze začnou v 10:30 a každou následující půlhodinu, poslední skupina se vydá do pralesa ve 13:00 hodin. Prohlídky budou trvat asi tři hodiny a jejich účastnici se zapojí do sázení stromů v pralese. Nedělní exkurze pak bude vyhrazená pro rodiny s dětmi.

Ekologové prodávali před Vánocemi patronství nad 25 metry čtverečních pralesa za 300 korun, největší poptávka ale byla po dvojnásobku. Podle vedoucího Společnosti přátel přírody Jana Korytáře stojí vykoupení a přeměna jednoho metru čtverečního lesa na prales 12 korun.

Ekologové koupili před dvěma lety na Ještědu od soukromníka sedm hektarů smrkového lesa, který začali přeměňovat ve smíšený les, jenž se za 150 let promění v prales. Vysadili tam přes 10.000 buků, jedlí a dalších původních a ohrožených dřevin. Přeměna by měla postupně umožnit návrat původních rostlin a zvířat. Sdružení chce prales rozšířit o dalších 14 hektarů. Pozemek se nachází ve výšce 710 až 840 metrů nad mořem. Ekologové již na vznik pralesa shromáždili 450.000 korun. Záchraně ohrožených dřevin a lesů se Společnost přátel přírody věnuje 11 let.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí