zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Studie: Byrokracie stojí firmy 86 miliard ročně

26.05.2006
Obecné
Studie: Byrokracie stojí firmy 86 miliard ročně
Byrokracie a pobíhání po úřadech stojí české firmy a podnikatele 86 miliard korun ročně. Odhaduje to Hospodářská komora s odkazem na studii Úřadu vlády.
České zákony podle studie vyžadují po podnikatelích, aby úřadům hlásily celkem 2164 různých činností. Obzvlášť náročné na běhání po úřadech je údajně především stavební řízení.
"Žadatel dnes musí předkládat dokumenty, kterými již státní správa disponuje, jako například výpis z katastru nemovitostí," tvrdí prezident Komory Jaromír Drábek.
Se stavebními předpisy a liknavostí úředníků mají špatné zkušenosti i samotné firmy. Úřady prý s potřebnými rozhodnutími nijak nespěchají a vždy využijí maximální povolený čas, který jim přiznává zákon.
"Vyřízení všech stavebních povolení a dalších náležitostí trvá půl až tři čtvrtě roku, zatímco třeba v Německu to je pouze jeden měsíc," tvrdí personální manažer plzeňského výrobce televizorů Panasonic AVC Networks Czech Pavel Ratislav. Jeho firma si s byrokracií užila své, když potřebovala rozšířit svůj areál.
Stavební řízení navíc mívá velký počet účastníků a například různé neziskové či ekologické organizace prý dost často celé řízení neúměrně protahují pomocí různých odvolání.
Na potíže při získávání stavebního povolení v Česku upozorňuje i Světová banka. "Vyjednávání s úřady trvá tak dlouho, že se dokonce i národní stadión v Praze (hokejová Sazka Arena) začal stavět bez stavebního povolení," uvedla loni ve studii Doing Business 2006.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí