zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novela lesního zákona neprošla Senátem

30.05.2006
Les
Novela lesního zákona neprošla Senátem
Senát zamítl poslaneckou novelu lesního zákona, podle níž by kraje musely namísto státu přispívat vlastníkům lesů na splnění povinností při hospodaření v lesích. Doposud tak činil stát.

Senátoři se domnívají, že by novela značně zatížila krajské rozpočty, byl by ohrožen výkon státní správy v lesním hospodářství a navíc – návrh novely nebyl konzultován ani s kraji, ani se Sdružením vlastníků lesů. Dosavadní systém prý funguje velmi dobře a navrhovaná změna je špatná.

Pro letošní rok jsou rozpočty krajů schváleny a není vůbec řečeno, jak by se letošní rok řešil, protože kraje s prostředky ve výši zhruba 950 milionů korun ročně prozatím nepočítají, protože nemusejí takové náklady do svých rozpočtů zařadit.

Cílem, novely bylo uvést dotace do lesního hospodářství do souladu s rozpočtovým určením daní a kraje se měly možnost s novelou seznámit, žádné námitky vůči ní prý ale neuplatnily.

Minusem novely je i to, že rozpočtové určení daní rozpočítává peníze podle počtu obyvatel, ale neřeší velikost zalesněné plochy v jednotlivých regionech. Určité kraje by tak byly proti současnému stavu velmi znevýhodněny.

http://www.agronavigator.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí