zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesníci: Stav lesů se vyvíjí pozitivně, akademici nemají pravdu

05.06.2006
Les
Lesníci: Stav lesů se vyvíjí pozitivně, akademici nemají pravdu

Stav českých lesů se podle lesníků vyvíjí pozitivně a před nedávnem zveřejněné stanovisko 230 akademiků o vážném stavu českých lesů není objektivní. Vyplývá to z prohlášení, které dnes na devátém sněmu lesníků v Hradci Králové podepsali představitelé lesnických institucí, vlastníků lesů a podnikatelů v lesnictví.

Akademici v květnu zveřejnili soubor opatření k tomu, aby se lesy co nejvíce vrátily k přirozené podobě a začaly sloužit nejen jako zdroj dřeva. Problém českých lesů není podle akademiků jen ve staré zátěži imisí, ale i ve věkové a druhové skladbě lesů a v holosečném způsob jejich těžby.

"Stav českých lesů se vyvíjí pozitivně. Celková plocha lesů v ČR se zvětšuje," řekl dnes ČTK iniciátor prohlášení lesníků a předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR František Kučera. Akademici jsou podle něj úzce zaměřeni a nevidí les ve všech souvislostech. "Nevidí, že vlastník lesa je povinen zachovat stav lesa pro další generace a z těžby financovat jeho obnovu," řekl Kučera.

Lesníci tvrdí, že stav českých lesů se nijak výrazně neliší od situace v lesích sousedních zemí. Česká legislativa podle lesníků plně respektuje principy lesnického hospodaření v Evropské unii. "Český lesní zákon je jedním z nejpřísnějších v Evropě. Naše kritiky vyzýváme k diskusi. Žádáme je však, aby se nejdříve přesvědčili o skutečném stavu našich lesů," řekl Kučera.

Názory akademiků již dříve zpochybnil státní Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti ze Zbraslavi u Prahy. "Řada podkladů je použita účelově, vytržena z kontextu nebo i zcela mylně interpretovaných. Materiál je značně nevyvážený," uvedl ředitel ústavu Petr Zahradník.

Špatný styl hospodaření v lesích přičítají akademici ekonomickému tlaku na lesníky. "Lesníci čelí ztrátě profitu, cena dřeva klesá, což je nutí k maximalizaci zisku. V praxi se to odráží v tom, že navzdory proklamacím jsou stále znovu a znovu vysazovány smrky, u nichž je zajištěn největší výnos," řekl dříve jeden z autorů stanoviska akademiků, náměstek České geologické služby Jakub Hruška.

Zdroj: www.agris.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí