zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chropyně zvažuje těžbu

06.06.2006
Geologie
Chropyně zvažuje těžbu
Chropyně - Nelehké rozhodování čeká tento měsíc zastupitele Chropyně. Takřka jako bumerang se jim téměř po roce vrací na stůl kauza štěrkopísek. Tentokráte však nejde o těžbu na území lokality biocentra na loukách Hejtman, kterou radnice loni rázně zamítla. V současné době je ve hře těžba na polích mezi cestou do Skaštic, břehem říčky Moštěnka a obcí Plešovec, jež je místní částí Chropyně. " Na město se obrátily dvě společnosti se žádostí o změnu územního plánu v dané lokalitě ze zemědělské půdy na těžbu štěrkopísku. Zastupitelé rozhodli, že konečné stanovisko vydají po doplnění dokumentace až na svém červnovém zasedání," sdělil starosta Chropyně František Hrabal. O těžbu poblíž Plešovce dlouhodobě usiluje společnost Českomoravské štěrkovny. " Tři roky chystáme dokumentaci. Máme kladné vyjádření ministerstva životního prostředí, hodláme
k těžbě přistupovat ekologicky. Na tamní krajinu by měla kladný vliv. Vznikla by tam vodní plocha osázená dřevinami, útočiště rostlin a živočichů," přiblížil člen představenstva štěrkoven Karel Lorek.
Město v těchto dnech sonduje, jak se na případnou těžbu dívají samotní obyvatelé. K tomu měla přispět i nedávná veřejná debata. " Přišlo asi šedesát lidí z Plešovce. Ve dvouapůlhodinové diskusi zazněly racionální názory i emotivní projevy nesouhlasu," přiblížil Hrabal a dodal, že lokalita u Plešovce je vymezena jako výhradní ložisko nerostného bohatství ČR. " Podvědomě se tam tedy s těžbou počítalo. Myslím si, že je správné říci ano. I proto, že do budoucna v oblasti vznikne retenční prostor, jenž městu pomůže při povodni. Ale obavy v Plešovci jsou a rozhodování nebude nikterak jednoduché," uvedl starosta. Lidé, kteří hlasují v anketě na internetových stránkách města, rozhodně těžbě nakloněni nejsou. Podle údajů ze včerejšího odpoledne je asi sedmdesát procent ze 130 respondentů proti záměru těžebních společností. " Kdysi tu bývaly rybníky, mohly by se tak obnovit. Ale nevím, v jakém rozsahu se bude těžit. Bojím se, aby to dědinu nakonec nepochovalo," strachovala se Jindřiška Bajerová z Plešovce. Podle Lorka nejsou obavy o vesnici na místě. " Plánujeme těžbu v rozsahu jen asi dvou set tisíc tun štěrkopísku ročně. V Tovačově těžíme osm set tisíc a v Hulíně šest set tisíc, a nikdy si žádná obec nestěžovala," dodal Lorek.

JAN VONDRÁŠEK
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí