zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příští vláda musí zodpovědně zvážit další opatření k ochraně klimatu

14.06.2006
Ovzduší
Příští vláda musí zodpovědně zvážit další opatření k ochraně klimatu

Libor Ambrozek, ministr životního prostředí, v reakci na dnešní akci Greenpeace vyzval politiky sestavující program nové vlády, aby se důsledně věnovali problematice ochrany klimatu:

 

„Ochrana klimatu patřila k jedné z mých hlavních priorit ve funkci ministra. Nová vláda musí navázat na práci své předchůdkyně a schválit další opatření – především ekologickou daňovou reformu. Vážným politickým rozhodnutím, které by již neměla  činit odcházející vláda, je schválení Národního alokačního plánu. Množství emisních povolenek, které mají být ve druhém obchodovacím období přiděleny českým podnikům, tak zřejmě Evropské komisi navrhne nová vláda. Měla by přitom zvážit všechny možnosti, včetně varianty přidělení menšího množství povolenek, než je očekávaná úroveň jejich potřeb. Tato varianta by mohla více motivovat k modernizaci ekonomiky, zvýšení její efektivity a snížení produkce emisí. Nová vláda by se také měla pokusit přesvědčit firmy, aby peníze získané z povolenek investovaly do ochrany životního prostředí.

 

Za největší dosavadní úspěch v ochraně klimatu považuji rozsáhlou investiční podporu projektům na využití obnovitelných zdrojů energie a prosazení zákona, který do tohoto perspektivního odvětví přinese soukromé investice v řádu desítek miliard korun. Podařilo se také udržet platné limity těžby hnědého uhlí, rozhodnout o zavedení mýtného pro nákladní dopravu, podpořit rozvoj užívání alternativních paliv v dopravě, prosadit vyšší recyklaci odpadů, zamezit dovozu odpadů ke spalování, zavést Integrovaný registr znečištění a systém obchodování s emisními povoleními.

Produkci velké části emisí ovlivňuje svým chováním každý z nás. Proto jsem zavedl opatření k “ozelenění” provozu ministerstva a přesvědčoval k témuž ostatní orgány veřejné správy. Zvýšil jsem dotace poskytované resortem životního prostředí na podporu ekologické výchovy a osvěty a nedávno osobně podpořil také kampaň Evropské komise “I Ty ovládáš změny klimatu”. MŽP také připravilo koncepci výnosově neutrální ekologické daňové reformy, jejímu projednání ve vládě však po dva roky bránili ministři ČSSD.“

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí