zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologicky šetrné domy staví také Čína

16.06.2006
Obecné
Ekologicky šetrné domy staví také Čína

Peking - Ochrana životního prostředí nepaří v Číně k prioritám. Miliardová "říše středu" přesto v Pekingu vystavěla unikátní ekologickou administrativní budovu.

Technická zařízení v osmipatrové budově, určené pro přibližně 400 úředníků, sbírají dešťovou vodu a společně s pisoáry, v nichž se nepoužívá voda, se podílejí na úspoře běžně používané vody z vodovodu.

Zelený dům v centru velkoměsta

Solární panely na rostlinami zarostlé střeše ohřívají vodu pro umývárny. Vyrábějí též pět až šest procent elektrické energie potřebné pro chod budovy. Inteligentní systém osvětlení ušetří až 20 procent energie normálně potřebné na svícení.

Tradiční Čína

Na vytápění 13.000 metrů čtverečních kancelářské plochy se spotřebuje tolik energie jako na obvyklou stavbu s rozlohou pouze 3000 metrů čtverečních.

Celkově má tato budova spotřebovat o 72 procent méně energie než stejně velký dům bez energii šetřících zařízení. Při stavbě "zeleného domu" se používaly ekologické materiály.

Vedoucí projektu z čínského ministerstva vědy a techniky Jang Kuo-siung říká, že taková stavba nemusí být nákladná. Nebyly při ní podle něj použity drahé materiály, jako například mramor. V přepočtu stavba stála původně okolo  190 milionů korun, přidání zařízení na šetření energie ji prodražilo o dalších 11,3 milionu korun. Tyto dodatečné náklady by se měly vrátit během sedmi let.

O "chod domu" se stará technika

Dva tisíce senzorů dodávají počítači, umístěnému ve sklepě, informace o teplotě, světle a množství oxidu uhličitého ve vzduchu.

Centrum Hongkongu

Centrum Hongkonguvětší obrázekZdroj: Aktuálně.cz

Světlo se automaticky vypne, když úředník odejde z kanceláře. Přepravuje-li výtah nižší počet lidí, odebírá ze sítě méně energie. Voda pro klimatizaci se ochlazuje v noci, kdy je elektřina levnější.

Pekingský "zelený dům" je jedinou stavbou v Číně, která se může pochlubit mezinárodně uznávaným certifikátem LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). V jeho rámci se boduje, jak se v budově šetří s energií a vodou, a jakých materiálů se využívá v interiéru.

Smogem sužovaná čínská metropole vkládá do tohoto projektu, na kterém se podíleli i americké firmy a vědci z amerických univerzit, velké naděje. Koneckonců, Peking se chce stát "zeleným městem" do roku 2008, kdy se v něm budou konat letní olympijské hry

http://aktualne.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí