zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská komise představila akční plán týkající se lesů

19.06.2006
Les
Evropská komise představila akční plán týkající se lesů

Evropská komise včera přijala akční plán zaměřený na udržitelnou správu lesů v Evropské unii. V rámci akčního plánu by mělo být realizováno osmnáct hlavních opatření.

Přijetím akčního plánu o lesích v EU Evropská komise navázala na usnesení Rady z prosince 1998, které se zabývalo strategií rozvoje lesů v Evropské unii. Akční plán poskytuje "rámec pro akce vztahující se k lesům na evropské úrovni a na úrovni členských států". Komise definovala čtyři hlavní cíle akčního plánu. Ke splnění vymezených cílů by měla přispět realizace osmnácti opatření.

Prvním cílem je v dlouhodobém horizontu zlepšit konkurenceschopnost lesního hospodářství. Komise navrhuje, aby byly především podporovány inovace a výzkum. Pozornost by se měla zaměřit také na odborné školení vlastníků lesů a pracovníků v lesním hospodářství. EK zdůrazňuje návaznost na akční plán týkající se biomasy a na strategii o biopalivech. Jako druhý cíl Komise vytyčila otázku zlepšování a ochrany životního prostředí. V rámci tohoto cíle by měly být prosazovány aktivity zabývající se změnou klimatu a biodiversitou. Posílit by se měl také monitorovací systém lesů a jejich ochrana.

Akční plán by měl také přispět ke kvalitě života. V této oblasti Komise vyzdvihuje nutnost podporovat sociální a kulturní dimenzi lesů. Podle EK by se mělo více prosazovat vzdělání v oblasti životního prostředí a "zkoumat potenciál městských lesů". Posledním cílem akčního plánu je podpora spolupráce a komunikace. Ta by měla přispět k rovnováze "ekonomických, enviromentálních a socio-kulturních cílů v politikách, které se vztahují k lesům".

Evropská komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischer Boel v souvislosti se zveřejněním akčního plánu uvedl: "Akční plán je koncipován tak, aby významně přispěl k udržitelnému řízení lesů. Naším záměrem je udržet a zvýšit multifunkční roli evropských lesů, a to podporou lepších a udržitelných dodávek zboží a služeb občanům."

V současné době lesy v EU pokrývají téměř 38% půdy a jejich podíl na celkovém půdním fondu EU se neustále zvyšuje. V letech 2000 – 2005 došlo podle informací Komise ke zvýšení lesního porostu v EU o 2,3 milionů ha. Nejvíce lesů se nachází ve Finsku a Švédsku. Nejméně naopak v Irsku, Nizozemsku a v Dánsku.Odkazy:

Instituce EU

 

Státní instituce ČR

 

http://www.euractiv.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí