zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Požáry zničily na Českolipsku téměř tři hektary lesa

19.06.2006
Les
Požáry zničily na Českolipsku téměř tři hektary lesa

Dva lesní požáry, s nimiž bojovali celý čtvrtek hasiči na Českolipsku, zničily dohromady téměř tři hektary lesa a napáchaly statisícové škody. ČTK to dnes potvrdili lesní správci.

Celých 24 hodin potřebovali hasiči k zlikvidování požáru 6,5 hektaru lesa v Domašicích na Českolipsku. Vyslali tam celkem devět jednotek a 12 cisteren. Požár zasáhl dvě rokle oddělené hřebenem, navíc ve velmi nepřístupném skalnatém terénu s převýšením až 100 metrů. "K hašení se nedalo využít letecké techniky, neboť rokle je 100 metrů hluboká a shoz vody neumožnily vzrostlé koruny stromů," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková. Příčinou vzniku požáru byla podle ní pravděpodobně manipulace s otevřeným ohněm a nelze zatím vyloučit ani nedbalost nebo úmysl.

Les patří Lesům ČR. Zástupce českolipské lesní správy ČTK řekl, že požár nakonec nenapáchal tak velké škody, jak se předpokládalo. "Poničil asi 1,5 hektaru lesa a zcela zničená plocha je asi jen na 0,5 hektaru," dodal.

Až statisícové škody zato způsobil na pěti místech úmyslně založený požár v bývalém vojenském prostoru Ralsko, vzdálený zhruba tři kilometry od Bezdězu. Oheň, s nímž zápasilo celý čtvrtek 11 hasičských sborů a vrtulník, zachvátil více než čtyři hektary lesního porostu. "Zničená je zhruba polovina plochy, byl na ní 80 let starý borový les s podrostem," řekl dnes ČTK ředitel mimoňských Vojenských lesů a statků Jiří Janota.

Lesníci nyní místo bedlivě střeží, aby oheň znovu nevzplál. Zničený les budou muset vytěžit a místo znovu zalesnit. Obnova jednoho hektaru lesa přitom stojí asi 80.000 korun. Požárem poškozené dřevo nejde navíc použít do vlákniny, ale pouze na topení.

Zdroj: www.agris.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí