zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pecina napadl zelené, ti chtějí jeho odchod

20.06.2006
Obecné
Pecina napadl zelené, ti chtějí jeho odchod
Bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu a nynější šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina ostře kritizoval energetický program Strany zelených. Programové odmítnutí výstavby nových jaderných bloků označil za krátkozraké a laciné gesto a dodal, že snahu zelených usednout do vládních křesel sleduje s velkou obavou.
"České pořekadlo o kozlovi, který se stal zahradníkem, může v ČR brzy nabýt obludných rozměrů," napsal v komentáři, který poskytl ČTK. Šéf zelených Martin Bursík považuje Pecinovo vyjádření za hrubé zasahování do politiky. Předseda ÚOHS by měl podle něj zvážit rezignaci, nebo bude strana usilovat o jeho odvolání.
Podle Peciny není překvapením, že se zelení snaží prosadit do koaliční smlouvy zákaz výstavby dalších jaderných reaktorů a zároveň zákaz rozšiřování těžby uhlí.
"Překvapením to není i proto, že místopředsedkyně této strany paní (Dana) Kuchtová, která v minulosti nechvalně proslula jako takzvaná "jihočeská matka", byla za činnost proti našim jaderným elektrárnám, a tím i proti naší energetice v minulosti poměrně otevřeně placena ze zdrojů plynoucích od konkurence, konkrétně z Rakouska," napsal Pecina.
K dalšímu rozvoji jaderné energetiky v ČR podle něj neexistuje žádná racionální alternativa. "Představa o nahrazení uhelných a jaderných elektráren obnovitelnými zdroji je směšná. Jeden blok Jaderné elektrárny Temelín vyrobí stejně energie jako tři tisíce těch největších vrtulí (větrných elektráren)," uvedl. "Tři tisíce vrtulí za jeden blok elektrárny - to je dnešní nabídka zelených demagogů," napsal.
"Nedovedu si představit jedinou zemi EU, ve které by podobně arogantní a politicky motivované vyjádření nestálo předsedu nezávislého antimonopolního úřadu místo," uvedl v tiskovém prohlášení Bursík. Pecinovo vyjádření je podle něj snaha ovlivnit povolební politická jednání ve prospěch uhelných společností a jaderné lobby. Apeluje proto na dosluhující vládu, aby "respektovala politickou kulturu a předložila prezidentu republiky návrh na odvolání předsedy ÚOHS".
Podle premiéra Jiřího Paroubka je Pecina korektní státní úředník. "Myslím si, že pan Pecina je korektní státní úředník a tohleto určitě bylo zkresleno," řekl Paroubek novinářům.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
11. 2020
3-6.11.2020 - Veletrh, výstava
Rimini
INISOFT s.r.o.
10
11. 2020
10.11.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
CHEMELEONI s.r.o.
11
11. 2020
11-12.11.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
11
11. 2020
11.11.2020 - Seminář, školení
Brno, Aps s.r.o.
24
11. 2020
24.11.2020 - Seminář, školení
Sál Tribun - hotel Tristar
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí