zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hasiči: Hrozí lesní požáry

20.06.2006
Havárie
Hasiči: Hrozí lesní požáry

Ústí nad Labem - Na zvýšená rizika vzniku požárů na loukách, v parcích i v lesích v těchto dnech upozorňují hasiči. Současné teplé počasí podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana výrazně zvyšuje nebezpečí těchto požárů.

"Evidujeme zvýšené počty výjezdů především k požárům travních porostů i na sídlištích. Letos jsme zatím ale v kraji nezaznamenali žádný lesní požár," řekl Marvan.

Zásahy u lesních požárů jsou problémové, jde totiž často o těžko přístupné terény, kam se automobilové cisterny nedostanou a hasiči musejí dopravovat vodu i na vzdálená místa.

"S požáry lesů se na Ústecku setkáváme pravidelně minimálně každý rok tak dvakrát. Nejčastěji jde o lesní požáry v okolí Telnice, Tise nebo Petrovic. Rozsáhlejší požár byl v okolí Stebna před dvěma lety, kdy jsme plameny likvidovali asi čtrnáct dnů. V podzemí se totiž plameny šíří na velké vzdálenosti různými tunýlky a těžko se je daří uhasit," vysvětlil ústecký hasič Jaroslav Volák.

Za příčinu vzniků lesních a travních požáru vidí především nezodpovědné chování turistů. "Nejčastější příčinou těchto požárů je otevřený oheň, který vzniká od odhozených nedopalků nebo sirek nebo z nedbalosti při rozdělávání ohně," dodal hasič Volák.

JAN VRANÝ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí