zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Problematika životního prostředí ve zpravodajství elektronických médií absentuje a veřejnost tento deficit intenzivně vnímá

21.06.2006
Obecné
Problematika životního prostředí ve zpravodajství elektronických médií absentuje a veřejnost tento deficit intenzivně vnímá

Zpravodajství elektronických médií věnuje ochraně životního prostředí marginální pozornost a lidé tento deficit pociťují. Vyplývá to z porovnání obsahové analýzy struktury zpravodajských relací ČT, TV NOVA, TV Prima a ČRo1, kterou provedl Media Tenor na celkovém počtu 31 177 příspěvků v období od 1. ledna do 1. června, a výzkumu společnosti CVVM provedeném na vzorku 1033 respondentů v 1. květnovém týdnu.
Analýza ukázala, že pouze 1,8 % zveřejněných reportáží se týkalo problematiky životního prostředí, přičemž zpravodajské relace věnovaly dané oblasti pozornost v 70 % v souvislosti s odpadovým hospodářstvím. Tento fakt byl důsledkem objevení nelegálních skládek odpadů například v Libčevsi na Lounsku, skutečností s tímto faktech souvisejících a nového zákona zpřísňujícího postihy za nelegální dovoz odpadu do České republiky, který těsně před volbami schválili poslanci a podepsal prezident Klaus.
Je tedy zřejmé, že mediální zájem na záležitosti životního prostředí dokáží obrátit pouze značně kontroverzní kauzy skandalizujícího charakteru. „Například to, že stále intenzivněji pociťovaná problematika každoročních záplav je výsledkem zejména našeho nepřiměřeného chování k životnímu prostředí a regulace vodních toků se do mediální agendy zpravodajských relací v jarních měsících výrazněji nepromítlo. Bylo patrné, že zejména zainteresovaní politici se snažili například v diskuzních pořadech tuto skutečnost výrazněji akcentovat, do mediální agendy zpravodajských pořadů se nicméně výrazněji neprosadila,“ říká Radim Lokoč z katedry environmentalních studií FSS MU v Brně.
Z výzkumu společnosti CVVM poté zřetelně vyplývá, že veřejnost tento deficit vnímá, a přestože 71 % respondentů tvrdilo, že se o tento segment informací zajímá, potom 62 % z nich považuje dostupnost těchto informací za nedostatečnou. „Je pochopitelné, že v současnosti, kdy podíl přímé zkušenosti na stále se zrychlujícím běhu událostí klesá, a přístup k nim nám do značné míry umožňují, i když v selektivní podobě, média, jsou výsledky obou studií nepříliš příznivé. Média samozřejmě nereflektují problematiku životního prostředí pouze ve zpravodajských relacích, ale i tak ukazují výsledky analýzy, že zastoupení sledovaných témat je velice nízké a lidé tuto skutečnost vnímají, což by jako výzvu k výraznější mediální aktivitě měly přijmout zejména kompetentní osoby ve státní správě,“ dodává Lokoč.
Ze sledovaných relací přinesl absolutně i relativně nejvíce příspěvků, které se na převažujícím prostoru věnovaly oblasti životního prostředí, Večerník z Čech (4,5 % zpráv o životním prostředí), jenž akcentoval zmiňované téma nelegálního odpadu.
Marek Síbrt

Zdroj: http://www.innovatio.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí