zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kritika vedení R55 přes ptačí oblast u Bzence neustává

27.06.2006
Příroda
EIA
Kritika vedení R55 přes ptačí oblast u Bzence neustává

Osud umístění nové silnice je na Ministerstvu životního prostředí

Děti Země, Český a Slovenský dopravní klub a Česká společnost ornitologická zaslaly na MŽP svá odmítavá vyjádření k plánu vybudovat novou silnici R55 mezi Rohatcem a Moravským Pískem přes ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví. Podle nich byl odborný ekologický posudek, podle něhož je tato trasa přijatelná, zpracován povrchně a bez dostatečného zohlednění již dříve podaných námitek. Sdružením hlavně vadí to, že nebyla posouzena i varianta R55, která se této oblasti vyhýbá. Zda to ale bude ještě provedeno, je nyní v rukách ministerstva.

„Doufáme, že odborné a právní argumentace ekologických sdružení přesvědčí úředníky na MŽP o tom, že jde o evropsky cennou ptačí lokalitu, kterou je zbytečné zničit, když se nabízí vést R55 východně od stávající silnice I/55,“ vysvětlil Miroslav Patrik z Dětí Země.

Obdobná kritická vyjádření na MŽP, odbor posuzování vlivů na životní prostředí zaslaly také Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Bílé Karpaty a odbor zvláště chráněných částí přírody MŽP, které rovněž nebyly spokojené s kvalitou posudku.

„Ať už celá tato kauza dopadne jakkoliv, stejně uvažujeme o tom, podat na MŽP žádost o zahájení správního řízení o odejmutí odborné ekologické autorizace zpracovateli posudku RNDr. Oldřichu Vackovi, CSc. z České zemědělské univerzity v Praze,“ prohlásil dále Patrik.

Pokud MŽP odmítne vyhodnotit variantu R55 mimo ptačí oblast, jsou občanská sdružení také připravena podat stížnost k Evropské komisi na porušení článku 6 směrnice Rady 92/43/ECC, která posouzení různých variant očekává.

V ptačí oblasti je evropskou směrnicí chráněno šest druhů jako je čáp bílý, moták pochop, skřivan lesní, strakapoud jižní a prostřední a lelek lesní. Ten má zde naše největší hnízdiště, takže vedení R55 přes jeho biotop by byl pro něj likvidační. Patrně ale i pro skřivana lesního, příp. bělořita šedého.

Zajímavé internetové stránky:

1) Ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví = ptaci.natura2000.cz

2) Česká společnost ornitologická = www.birdlife.cz

3) RNDr. Oldřich Vacek, CSc. z ČZU v Praze = http://www.af.czu.cz/kpg/pracovnici/vacek_o.html

Důležité kontakty:

1) MŽP, odbor posuzování vlivů na životní prostředí: ředitelka Ing. Jaroslava Honová – tel. 267 122 666

2) MŽP, odbor zvláště chráněných částí přírody: ředitelka RNDr. Alena Vopálková – tel. 267 122 041

3) Česká společnost ornitologická, pobočka v Brně: Ing. David Horal – tel. 541 126 263

4) Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v Praze: Ing. Darek Lacina – tel. 602 180 309

5) Správa CHKO Bílé Karpaty: vedoucí Mgr. Jiří Němec – tel. 577 119 626-7

6) zpracovatel kritizovaného posudku: RNDr. Oldřich Vacek, CSc. z ČZU v Praze – tel. 224 382 626

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí