zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rozhodování o plavebním stupni Přelouč bylo nezákonné

29.06.2006
Voda
Rozhodování o plavebním stupni Přelouč bylo nezákonné

 

Získání stavebního povolení může trvat roky

 

Městský soud v Praze na základě žaloby sdružení Svoboda zvířat Hradec Králové zrušil zásadní rozhodnutí ministra Libora Ambrozka, který před dvěma a půl lety povolil zásah do biotopů dvaceti šesti zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin stavbou nového plavebního stupně u Přelouče. Podle soudu se ministr nezabýval velikostí veřejného zájmu na ochraně cenné přírody Slavíkových ostrovů, která bude kanálem zcela zničena. Investor ŘVC ČR tak bude nyní muset další přípravu kanálu pozastavit, možná dokonce uvažovat i o jiných způsobech splavnění Labe.

 

„Pro všechny chráněné druhy na území uvažované stavby je to samozřejmě důležitý výsledek. Navíc od počátku byly na naší straně odborné posudky i samotné MŽP, které před tímto politickým rozhodnutím Ambrozka zásah dvakrát nepovolilo,“ prohlásil Michael Kousal ze Svobody zvířat Hradec Králové.

 

Ta pak v květnu 2004 zaslala Evropské komisi stížnost, neboť ČR nezajistila ochranu Slavíkových ostrovů jejich zařazením do soustavy Natura 2000, i když to odborníci doporučovali. MŽP ale tento návrh odmítlo, přestože plavební kanál může vážně ohrozit asi šedesát zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů a také největší populaci modrásků očkovaných v Čechách.

 

„Nyní čekáme, až ministr životního prostředí zahájí nové řízení a jelikož prvostupňový orgán, kterým je MŽP, zásah do biotopů nepovolilo, tak bez jeho nového rozhodnutí nelze stavební povolení vůbec vydat,“ tvrdí Miroslav Patrik z Dětí Země, které se této kauze také věnují.

 

Podle údajů z Ředitelství vodních cest ČR má být výstavba nového plavebního stupně Přelouč za 1,5 miliardy korun zahájena už letos a dokončena v roce 2009, což se ale za této situace jeví zcela nereálné.

 

Přehled podaných tří žalob občanskými sdruženími proti plavebnímu stupni u Přelouče na Labi:

 

1)    04. 02. 2004 = soudní žaloba Svobody zvířat Hradec Králové proti vydání povolení zásahu do biotopů 26 zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů MŽP – Městský soud v Praze v únoru 2006 žalobě vyhověl a rozhodnutí zrušil; MŽP a ŘVC ČR podaly v dubnu 2006 kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu

 

2)    10. 04. 2004 = soudní žaloba Svobody zvířat Hradec Králové proti vydání závazného stanoviska k zásahu do významného krajinného prvku řeky Labe a její nivy s vegetací krajským úřadem v Pardubicích – Krajský soud v Hradci Králové v lednu 2005 žalobu odmítnul, neboť stanovisko není samostatně soudem přezkoumatelné; sdružení podalo v březnu 2005 kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu

 

3)    27. 02. 2006 = soudní žaloba Svobody zvířat Hradec Králové a Dětí Země proti potvrzení územního rozhodnutí krajským úřadem v Pardubicích – Krajský soud v Hradci Králové ji nyní zkoumá

 

Důležité kontakty:

Svoboda zvířat Hradec Králové: předseda Michael Kousal – mobil 776 896 701

 

Důležité internetové stránky o plavebním stupni Přelouč:

Kauza stupeň Přelouč u Ekologického právního servisu = http://www.eps.cz/php/index.php?cat=prip&art=labe

Plány na výstavbu stupně Přelouč u ŘVC ČR = http://www.rvccr.cz/prelouc-popis.htm

Zdroj: Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí