zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomoučtí přírodovědci dostali miliony na popularizaci vědy

04.07.2006
Obecné
Olomoučtí přírodovědci dostali miliony na popularizaci vědy

Přibližně 40 milionů korun získala Univerzita Palackého v Olomouci od státu na popularizaci přírodních věd mezi mladými lidmi. S jejich pomocí se budou olomoučtí vědci snažit v následujících letech zastavit klesající zájem středoškoláků o chemii, fyziku nebo matematiku. Připravují například přírodovědný tábor nebo další ročníky letní školy chemiků, píše dnes středomoravská příloha Mladé fronty Dnes.

"Zájem o přírodní obory upadá nejen v České republice, ale i v celoevropském měřítku. Nejde ani tak o množství zájemců, těch je obvykle dost, ale o jejich kvalitu, se kterou to už bývá horší. Všeobecně talentovaní středoškoláci si často vybírají spíš humanitní obory. My je potřebujeme přesvědčit, aby přišli i k nám," řekl Libor Kvítek z katedry fyzikální chemie.

Olomoučtí přírodovědci se proto letos ucházeli o dotace ministerstva školství a z výběrového řízení vyšli úspěšně. "Celkem bylo přihlášeno 60 projektů a podporu získalo jen 18. Dva z nich přitom byly právě z Univerzity Palackého," uvedl Kvítek.

V následujících dvou a půl letech tak univerzita peníze využije na popularizaci přírodovědných oborů. Bude z nich financovat už fungující projekty, ale i některé nové akce, jako je například týdenní tábor mladých přírodovědců v srpnu v Jevíčku.

Teprve před několika dny skončil třetí ročník letní školy chemiků, dalšího projektu, s jehož pomocí se vědci snaží lákat nové talenty. "Letos přijelo 25 středoškoláků, většinou účastníků chemických olympiád. Postupně jsme je vzali na všechny katedry chemie, prohlédli si laboratoře, a hlavně si mohli sami vyzkoušet řadu efektních pokusů," popsal Kvítek.

Univerzita má s propagací přírodních věd zkušenosti už z minulých let. Letos například vědci společně se studenty uspořádali v pořadí už šestý ročník jarmarku, na kterém představili jednotlivé obory chemie, fyziky i matematiky. Jednoduché i složitější pokusy si tak mohli návštěvníci sami vyzkoušet.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí