zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voda zabíjí! - Za týden 11 utopených

11.07.2006
Voda
Voda zabíjí! - Za týden 11 utopených

ČR – Jen během soboty vylovili záchranáři z českých řek a jezer další čtyři utopené! Jeden z nich se před osudným vykoupáním posilnil alkoholem a při svém posledním skoku do vody byl řádně »pod parou«. Právě alkohol a vysoké teploty mají podle záchranářů za následek děsivý počet utonulých. Za poslední týden se jedná o neuvěřitelný počet jedenácti lidí! Jednou z obětí je i teprve čtyřletý chlapeček z Bruntálska, který se utopil v mělkém zahradním bazénku.

Tři lidé se utopili jen během soboty. Jedno z vylovených bezvládných těl se našlo včera ve Vrbickém jezeře v Bohumíně na Karvinsku, jednalo se o muže (†30). Ke dnu ho poslala velká dávka alkoholu, která mu kolovala v krvi. Policii na utopeného upozornil kamarád, který si s ním šel po vypití několika piv zaplavat. Lékaři přitom varují, že pokud člověk pije alkohol, neměl by do vody chodit vůbec! „Alkohol snižuje odhad nebezpečí a lidé pod vlivem alkoholu přeceňují své schopnosti i síly. Zároveň alkohol roztahuje cévy, což způsobuje pokles tlaku a šok,“ řekla Aha! tisková mluvčí středočeských záchranářů Nina Šeblová.

Pod hladinu zmizel v sobotu také muž (†66) v rekreačním rybníku poblíž Holoubkova na Rokycansku. Zdravotníkům se ho již zachránit nepodařilo. „Po příjezdu byla zahájena okamžitá resuscitace, životní funkce se však nepodařilo obnovit,“ řekl záchranář Petr Slaný s tím, že muž zřejmě zemřel na zástavu srdce. „Lidé se při vstupu do studené vody musí postupně ochladit a až potom jít do vody. Náhlé ponoření  může způsobit zástavu srdce i zdravému člověku,“ varovala Šeblová.

Další utopený byl nalezen v rybníku Černiš u Českého Vrbného poblíž Českých Budějovic. Policie zatím nezná jejich věk ani totožnost, příčinu smrti určí pitva. Muž měl odložené oblečení na břehu, podle stavu šatů usuzují, že se jedná o bezdomovce.

Utopeného mladíka (†22) záchranáři vytáhli z vody u jezu u Stříbrné Skalice na Benešovsku. Jednalo se o cizince, který zahynul zřejmě společně ještě s jedním mužem, jehož tělo zatím nebylo nalezeno.

Zemřeli ve vodě

Sobota
Na Benešovsku se utopili dva cizinci. Záchranáři vytáhli jen tělo muže (†22), po druhém pátrají.

Středa
Při snaze vyprostit nafukovací kruh z jezu v Českých Budějovicích zemřel muž.
Muž (†59) se snažil přeplavat Lužnici u Bechyně. Silný proud ho ale stáhl pod hladinu a utopil se.
V zahradním bazénku v Branticích na Bruntálsku utonul chlapeček (†4).

Čtvrtek
Dva plavci se utopili v liberecké přehradě Harcov.

Pátek V nádrži Všemina na Zlínsku se utopil mladík (†17) posilněný alkoholem.

Sobota
Muž (†66)  se utopil v rekreačním rybníku poblíž Holoubkova na Rokycansku. V rybníku Černiš u Českého Vrbného poblíž Českých Budějovic našli záchranáři tělo neznámého muže, zřejmě bezdomovce.

Neděle
Tělo muže (†30) vylovili hasiči z Vrbického jezera v Bohumíně na Karvinsku.

Základní pravidla při koupání

  • Nepít alkohol – rozšiřuje cévy.
  • Neskákat do neznámé vody – terén se mění a nemusí být bezpečný.
  • Postupně se ochladit – skok do ledové vody může vyvolat srdeční zástavu.
  • Nebýt ve vodě moc dlouho – může dojít k podchlazení a vyčerpání organizmu.
  • Hlídejte děti – musí být pod dohledem, i když jsou v malém zahradním bazénku.

Autor: Ján TROPP
http://www.ahaonline.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí