zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

České lesy opět hlídá letecká hasičská služba

11.07.2006
Havárie
Les
České lesy opět hlídá letecká hasičská služba

Od začátku června letošního roku znovu funguje systém letecké hasičské služby
(LHS) v plném rozsahu. Letouny a vrtulníky zapojené do LHS v letním období zajišťují hlídkovou činnost nad oblastmi, kde hrozí zvýšené nebezpečí vzniku lesních požárů.

Vedle včasného upozornění na případné lesní požáry se letecká technika v rámci LHS rovněž podílí na jejich likvidaci – ať již přímo hašením ze vzduchu, nebo tím, že spolupracuje s pozemními jednotkami požární ochrany a informuje je o poloze, podobě a postupu požáru, přístupových cestách, vhodných vodních zdrojích apod.

Pomoc letecké techniky při hašení lesních požárů je skutečně nedocenitelná. Lesní požáry mnohdy postihnou oblasti obtížně přístupné pro požární techniku a shoz velkého množství vody ze vzduchu představuje efektivní způsob zabránění šíření požárů.

Z pohledu prevence a ochrany lesů je letecká hasičská služba velmi účinným systémem, který minimalizuje škody způsobené lesními požáry, zejména v nepřehledném a nepřístupném terénu,“ potvrzuje Ing. Miroslav Radouš z Ministerstva zemědělství.

Pro účely LHS je republika rozdělena na celkem 14 pracovních sektorů 3 kategorií stanovených podle míry nebezpeční vzniku požáru a možné výše škod způsobených lesními požáry. Podle kategorie se pak odvíjí četnost hlídkových letů i stupeň vybavenosti a připravenosti letecké techniky tamních stanic LHS.

Pokud hlídkující letadlo zaregistruje někde v lesním porostu požár, nahlásí na příslušné operační a informační středisko HZS ČR přesné místo požáru, jeho rozsah, jaký druh porostu požár zasáhl atd. Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru ČR pak na základě těchto informací na místo vyšle pozemní jednotky požární ochrany. Pokud se jedná o požár v obtížně přístupném terénu, může si velitel zásahu při hašení požáru vyžádat leteckou podporu hasebních letadel,“ vysvětluje kpt. Ing. Roman Francl z MV-generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (MV-GŘ HZS ČR).

Leteckou hasičskou službu jako službu vlastníkům lesů garantuje Ministerstvo zemědělství, které při jejím zajištění kromě MV-GŘ HZS ČR úzce spolupracuje se státním podnikem Lesy České republiky a Leteckou službou Policie ČR. MV-GŘ HZS ČR organizuje mimo jiné školení leteckých posádek, zajišťuje vybavení letadel potřebnou spojovací technikou a garantuje celkové fungování služby a její spolupráci s pozemními jednotkami požární ochrany a operačními a informačními středisky HZS krajů.

LHS z valné části zabezpečuje soukromý provozovatel, kterého ve veřejné soutěži vybralo Ministerstvo zemědělství. Na hlídkové a hasební činnosti LHS se rovněž podílejí vrtulníky Letecké služby Policie ČR. Kromě základen Letecké služby Policie ČR v Praze a v Brně vzlétají letadla LHS z dalších 9 stanic LHS, rozmístěných po celé republice (v r. 2006 Tachov, Hosín, Holešov, Mnichovo Hradiště, Jihlava, Žamberk, Plasy, Zábřeh, Znojmo).

V rámci systému LHS je v současnosti připraveno vzlétnout celkem 15 letounů. K hašení mohou být použity letouny typu Antonov An-2 „Andula,“ Z-37T a Z-137T „Turbo Čmelák“, PZL M-18 Dromader. V případě potřeby mohou hasit rovněž vrtulníky Letecké služby Policie ČR BELL-412, vybavené závěsnými vaky na vodu.

LHS byla poprvé zřízena v roce 1993 a od této doby odhalily její letouny i vrtulníky mnoho požárů a výrazně pomohly s hašením těch obtížných. V loňském roce kvůli napadení výběrového řízení nebyla LHS zajištěna v plném rozsahu, na omezeném území hlídkovaly pouze vrtulníky Letecké služby Policie ČR.
V letošním roce však již LHS plně funguje a prokazuje svou potřebnost. Například ve čtvrtek 15.6.2006 pomohl vrtulník při hašení požáru lesa v nepřístupném terénu poblíž Bělé pod Bezdězem. V roce 2004 letadla LHS (spolu s Leteckou službou Policie ČR) odhalila 21 požárů a v šesti případech i požár ze vzduchu likvidovala. V suchém roce 2003 pak bylo ze vzduchu zjištěno 31 požárů, počet případů hašení letadly ze vzduchu se vyšplhal na číslo 54. A jen pro zajímavost – při leteckém hašení bylo v onom roce 2003 použito celkem.

Lesní požáry se hasičům obtížně likvidují, protože k nim často dochází v těžce přístupném terénu, kde nelze plně využít požární techniku a jsou ztížené možnosti zásobování vodou. Chování ohně v lese je navíc mnohdy nevyzpytatelné (požár se může šířit i pod zemí) a podobné zásahy jsou časově velmi náročné a vyžádají si povolání většího množství jednotek požární ochrany. Všichni si z obrázků v televizi pamatujeme na katastrofické lesní požáry v zahraničí (např. USA, Chorvatsko, Španělsko), které po sobě zanechaly ekologickou spoušť a astronomické škody.

Od roku 1998 do roku 2005 zasahovali hasiči u 9723 lesních požárů, při kterých bylo zničeno přes 3700 hektarů lesa a způsobená škoda přesáhla 130 milionů korun. Zraněno bylo 182 lidí a 6 osob při těchto požárech zemřelo.

Více informací o letecké hasičské službě naleznete na www.mvcr.cz

por. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR

Zdroj: www.pozary.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí