zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nové knihy - Walden aneb Život v lesích

20.07.2006
Příroda
Les
Nové knihy - Walden aneb Život v lesích
Henry David Thoreau hledal míru všech věcí v přírodě
Když myslitel Ralph Waldo Emerson nabídl roku 1845 svému příteli Henrymu Davidu Thoreauovi (1817 - 1862), aby se na čas usadil na jeho lesním pozemku u městečka Concord ve státě Massachusetts, netušil, kolik dělá pro své transcendentalistické hnutí, jež dalo americké literatuře první životaschopný a esteticky osobitý mýtus.
Jeho chráněnec se tu stal "Kolumbem svých světů a světadílů v sobě" a nasbíral látku pro Walden (1854), který i po půldruhém století udivuje ty, kdo hledají oporu a múzu na čerstvém povětří.
Další, v bohaté historii už šesté (a druhé polistopadové) české vydání tohoto prapředka ekologické esejistiky nás nabádá využít právo jednat v první osobě - ale ne v zájmu první, shánčlivé a stádní roviny existence, jako by nás chtělo proplesknout za výlety s košíkem do pralesa nákupních center.
Pamětliv poznání, že "nejrychleji cestuje ten, kdo chodí pěšky", komentuje liberál Thoreau s yankeeskou ironií i zápalem znalce klasických jazyků zařizování a roční provoz své skromné chatky na břehu stejnojmenného rybníka, respektive jezera proměnlivých nálad. Při svém usebrání, ve kterém čerpá zejména z hinduismu a také mu svými názory mnohé vrací, se potřebuje na vlastní oči a uši přesvědčit, že člověka cosi přesahuje.
To příroda je symbolem ducha i mírou věcí a skutků, jak dokládá také náš jazyk: ona "dubová síla" zpěvně organizovaná jako nejjemnější živoucí částečka, jako by v něm každičká hláska přírodního výtvoru byla zasazena jako diadém.
Walden má do neživotného dílka anglosaské povinné četby daleko už tím, kolikrát jím mávali v rukou rebelové korigující bláhový americký sen poukazem na to, že je třeba vystoupit z ohrady a začít žít v souladu s úctou k sobě i všemu živému. Vždyť "život chutná nejlépe od kosti" a to zjištění je tu s námi odjakživa v potoce času, kam si občas chodíme zarybařit, podotýká Thoreau.
Shrnuto výrazivem dneška, chceme-li člověku zajistit trvale udržitelný rozvoj, stačilo by mu poskytnout "srub a rybník" - a pohne zeměkoulí. Nebo mu aspoň pro začátek sebrat nákupní žeton a pro jistotu šetřit na prémiích.
H. D. Thoreau: Walden aneb Život v lesích. Přeložil Josef Schwarz. Paseka, Praha 2006. 308 str., 269 Kč.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí