zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O pražských mrakodrapech bude zřejmě jednat summit UNESCO ve Vilniusu

14.07.2006
Obecné
O pražských mrakodrapech bude zřejmě jednat summit UNESCO ve Vilniusu

PRAHA - Právě v těchto dnech až do 16. července probíhá v lotyšském Vilniusu třicáté zasedání Světového výboru kulturního dědictví UNESCO. Na programu je mimo jiné projednání případů ohrožení památek zapsaných na Světovém seznamu. Je pravděpodobné, že zástupci jednadvaceti členských států budou mluvit také o Praze. UNESCO se totiž začalo nedávno zabývat stížností občanských sdružení na hrozící výstavbu mrakodrapů na Pankrácké pláni. Občanská sdružení a odborníci na památkovou péči tvrdí, že mrakodrapy by poničily unikátní historické panorama Prahy.

Občanská sdružení obdržela nedávno již druhý dopis od ředitele Výboru UNESCO Fransisco Bandarina. Ten napsal, že UNESCO se situací v Praze zabývá a začalo komunikovat s českým Ministerstvem zahraničí. Zároveň uvedl, že Magistrát hlavního města Prahy Výbor UNESCO ujistil, že „při dostavbě Pankrácké pláně budou brány v potaz hodnota a památková ochrana tohoto světového kulturního statku“. Podle občanských sdružení se ovšem magistrát snaží hrát dvojí hru. „Nedávo magistrát vydal další povolení v zájmu stavby nových mrakodrapů na Pankrácké pláni. Zatímco v zahraničí vedení města předstírá, že mu jde o ochranu památek, v domácí praxi protěžuje soukromé komerční zájmy a prosazuje výstavbu velmi necitlivou k historické Praze i obyvatelům města,“ uvedl předseda Centra pro podporu občanů sdružení Arnika Martin Skalský.

Na programu jednání 30. summitu UNESCO je případné zařazení nových památek na Světový seznam kulturního a přírodního dědictví, projednání monitorovacích zpráv o stavu zapsaných památek, rozhodování o zařazení či vyřazení památek z listiny „památek v ohrožení“ či o úplném vyřazení některých statků z listiny Světového dědictví. Jednání se za Českou republiku účastní zástupci Ministerstva kultury.

Svou obavu z výstavby mrakodrapů na Pankrácké pláni nedávno vyjádřila česká sekce Světového výboru památek a sídel (ICOMOS). V dopise, který jménem ICOMOSu nedávno zaslal náměstkovi primátora Hlavního města Prahy Ing. Janu Burgermeisterovi prezident ICOMOS Czech Doc. PhDr. Josef Štulc, se píše: „Dospěli jsme k jednomyslně odsouhlasenému názoru, že realizace projektu (výškových budov na Pankráci) by tyto hodnoty (zdůvodnění zápisu historického jádra Prahy na Seznam světového dědictví) poškodila a navíc vytvořila nebezpečný precedens pro další z pohledu památkové ochrany negativní urbanistický vývoj města... Jménem české sekce ICOMOS na Vás naléhavě apeluji, abyste se svoji autoritou zasadil, tak jak jste to přislíbil, o přerušení a pozastavení řízení směřujícího ke schválení projektu do doby než bude nestranně zhodnocen mezinárodní expertízou... Připomínám, že včasná informovanost Výboru pro světové dědictví UNESCO o projektech ovlivňujících hodnoty památek zapsaných na Seznamu a projednání těchto projektů s Výborem před jejich schválením je součástí Úmluvy k níž naše země dobrovolně přistoupila a jejíž podmínky se tím zavázala dodržovat. V pankrácké kause proto jde nejen o prestiž hlavnímho města, ale i důvěryhodnost českého státu v zahraničí.“

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí