zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řízení o pěti větrnících se protáhne

25.07.2006
Energie
Řízení o pěti větrnících se protáhne
Ministerstvo životního prostředí obdrželo už dvanáct připomínek z české strany a jednu z Německa ohledně výstavby větrných elektráren v okolí Klínovce. Jen božidarský starosta našel nejméně třináct negativních dopadů.

Praha, Boží Dar, Klínovec - V neděli mělo původně skončit zjišťovací řízení na ministerstvu živoního prostředí ohledně Větrného parku Klínovec, který chce na nejvyšší hoře Krušných hor vybudovat firma ANEW. "Na pozemcích města Jáchymov má společnost v plánu vybudovat farmu pěti větrných elektráren," vysvětlila záměr firmy mluvčí Karlovarského kraje Andrea Bocková.

Ozvali se i Němci

Protože se projekt dotýká i německé strany, tak se jedná o mezistátní posuzování a do minulého čtvrtka se na ministerstvu zahraničí sešlo několik vyjádření. "K minulému čtvrtku obdrželo ministerstvo životního prostředí dvanáct vyjádření z české strany a jedno vyjádření z německé strany," uvedla Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí.

Boží Dar se chce proti stavbě odvolat

Své vyjádření zaslal v pátek i Boží Dar. "Právě píši asi třicátý negativní bod do vyjádření k záměru firmy ANEW postavit na Klínovci větrné elektrárny, a do půl hodiny to odešleme," řekl v pátek odpoledne starosta Božího Daru Jan Horník. Ten už před časem avizoval, že jeho obec, která vlastní na Klínovci hotel s historickou věží, se proti záměru postavit na vrchu farmu větrníků odvolá.

Investorovi vyčítají nekoncepčnost

Obec ústy svého starosty autorům návrhu vyčítá mimo jiné naprostou nekompetentnost. "Je vidět, že autor vůbec nic o dané lokalitě neví," upozorňuje Horník. Podle něj ignoruje některé skutečnosti. "V záměru je uvedeno, že se v blízkosti nenacházejí žádné památky, ale co historická věž na Klínovci?" ptá se starosta.
Starosta dále dělá výčet dalších bodů, které zašle ve svém vyjádření na ministerstvo. "Například každé ráno by stín z vrtulí zahalil naši obec, stejně tak by zahalil i německou stranu. Tu vůbec autor opominul, protože například říká, že tam není žádná chráněná krajinná oblast, ale hned za hranicemi je oblast zapsaná do evropsky významných lokalit Natura 2000," rozčiluje se Horník. "Já bych to přirovnal k tomu, jako by někdo chtěl stavět větrníky na Sněžce," dodal starosta, který si myslí, že firmě ANEW jde jen o to, aby získala stavební povolení a pozemek prodá.

Němci požádali o prodloužení termínu

Vydání závěru ze strany ministerstava se však zřejmě posune. "Vzhledem k tomu, že německá strana požádala o prodloužení termínu pro vyjádření, dá se očekávat, že vydání závěru nebude druhého srpna, jak mělo být původně," dodala Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí.

MICHAL KLUSÁK
Zdroj: Karlovarské noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí