zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hejtmani zakázali kvůli suchu kouřit i v okolí lesů

26.07.2006
Les
Hejtmani zakázali kvůli suchu kouřit i v okolí lesů

Čtyři kraje už vyhlásily mimořádná opatření kvůli extrémnímu suchu. Na Vysočině, v Ústeckém, Královéhradeckém a Středočeském kraji tak lidé nesmí především rozdělávat ohně či kouřit do 50 metrů od lesa, odhazovat doutnající "špačky" na vyschlou půdu či odpalovat "rachejtle" mimo zástavbu.
"V období sucha je zakázáno spalovat hořlavé látky ve volném prostranství," uvádí tisková zpráva Ústeckého kraje.

Hejtmani čtyř krajů ve vyhláškách zakazují na místech se suchým porostem, v lesích a ve vzdálenosti menší než 50 metrů od okraje lesa kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň a odhazovat hořící nebo doutnající předměty.

Mnohem opatrnější než obvykle musí být lidé například také při grilování, u táboráků v kempech nebo ohňů ve vyhrazených tábořištích i na vlastním pozemku.

Mezi základní opatření patří dobré zabezpečení a posléze důkladné uhašení ohniště. Podle vyhlášky kraje Vysočina nesmí lidé odcházet od neuhašeného ohniště nebo rozdělávat oheň ve velkém větru.

"Pozor na látky, které se používají k podpalu," doplnila výčet tisková mluvčí kraje Denisa Vrbová. "Je třeba mít na paměti, že otevřeným ohněm je i cigareta. Nedopalky odhozené do suchého porostu mohou být iniciátorem velkého požáru."

Přísná opatření se týkají také firem a podnikatelů, kteří v lese hospodaří. Měli by například vyznačit na přístupových cestách zákaz kouření a udržovat lesní cesty sjízdné.

Vyhláška Královéhradeckého kraje zakazuje vlastníkům a správcům lesů pálit klest a dřevní zbytky. Nesmí také při lesních pracích používat mechanizační prostředky, které nejsou opatřeny lapači jisker nebo jiným zařízením zabraňujícím úletu karbonu z výfuku.

Za porušení nařízení kraje hrozí lidem bloková pokuta až do výše 1000 korun, v případném správním řízení až 25 tisíc. Podnikatelům hrozí podle Denisy Vrbové postih mnohem vyšší.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí