zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hladiny hanáckých řek nebezpečně klesají

27.07.2006
Voda
Hladiny hanáckých řek nebezpečně klesají

Olomoucko - Vysychající koryta řek a nízké průtoky teď na většině toků na Olomoucku zaznamenávají pracovníci Povodí Moravy a ochránci přírody. Pokud se počasí během několika dnů nezmění, nevylučují, že se situace stane kritickou.

Výrazný pokles průtoků evidují vodohospodáři už několik dnů. "Nejhorší situace je na drobnějších tocích jako je řeka Blata na Olomoucku, Romže a Hloučela na Prostějovsku a Olešnice na Přerovsku. Morava je zatím vodou poměrně dobře zásobovaná z Jeseníků, kde byl dostatek srážek," sdělil Antonín Kurfürst z Povodí Moravy.

Podle vedoucího Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví Miroslava

Kluky stále přibývá lidí, kteří i z vysychajících toků dál odebírají vodu pro naplnění bazénů a zalévání zahrádek. "Čerpací technika je v posledních letech stále výkonnější, takže jsou tyto odběry v přírodě hodně znát. Průtoky v Pomoraví kvůli tomu stále klesají. Nejhorší je, když do polovyschlých koryt přijde prudký déšť. Voda v řece se smíchá s obsahem vyplavené kanalizace a nedostatkem kyslíku pak trpí všichni vodní živočichové," řekl Kluka. Naproti tomu vodohospodáři si bouřky pochvalují. "Dokáží zastavit pokles hladin toků. Pokud ale dál bude suché a tropické počasí, hrozí během krátké doby kritická situace. Naši technici toky pravidelně kontrolují, úhyny ryb a vodních živočichů naštěstí zatím nezjistili," dodal Kurfürst.

MAGDA VRÁNOVÁ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí