zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do Jeseníků se vracejí původní dřeviny

01.08.2006
Les
Do Jeseníků se vracejí původní dřeviny

Smrky nahrazují hlavně listnáče * Ochranáři však volají po ještě masívnější obnově

Původní stromy se po dlouhých letech konečně začínají vracet do Jeseníků. Umírající smrky postupně nahrazují především javory, jasany, jeřáby, buky a také jedle. Obnova, kterou ze zákona zajišťují Lesy ČR, však neprobíhá, jak by si přáli ochranáři.
„Měla by být mnohem masivnější, a to přesto, že lesní správy meliorační a zpevňující dřeviny vysazují ve větší míře, než jim ukládá zákon. Zejména bučin je stále velmi malé množství,“ řekl Právu vedoucí Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jan Halfar a posteskl si, že příslušná finanční podpora z programu ministerstva životního prostředí směřuje vesměs do rezervací.
„Zákonodárci nepochybně vyšli z představ odborníků. Přesto se snažíme být trochu v předstihu před zákonem, a to hlavně kvůli prevenci,“ reagoval šéf šumperského inspektorátu Lesů ČR Vlastimil Štefl. Radikálnější představu ochranářů však nezavrhl.
„Měli by se ale jasně vyjádřit. Neříkám, že bychom jim stoprocentně vyšli vstříc, přece jen je to i otázka peněz, požadavek v tomto směru však ani nepřišel. V každém případě bychom jim ale měli umět naslouchat, zatímco oni by zase měli být trpělivější,“ míní Štefl.
S vedoucím CHKO Halfarem se pak shodli na tom, že viditelné změny k lepšímu lze očekávat za desítky let.
„Vývoj v tomto směru je ale v posledních letech přes všechny výhrady pozitivní. Druhové složení lesů se už postupně mění ve prospěch dřevin, které tady kdysi rostly, a to je pro jejich ozdravění nesmírně důležité, stejně jako to, že se snížilo znečišťování ovzduší,“ tvrdí Halfar.


Petr Marek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí