zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Step chtějí převést pod Brno

31.07.2006
Příroda
Step chtějí převést pod Brno
Starosta Kostelník tvrdí, že žďárští ochránci přírody unikátní rezervaci v Mohelně, opomíjejí

Mohelno - Starosta Mohelna na Třebíčsku Jiří Kostelník usiluje o administrativní převod zdejší jedinečné hadcové stepi pod brněnské ochranáře. V současnosti totiž obhospodařuje step Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. A starosta si stěžuje, že žďárští ochránci mohelenskou hadcovou step opomíjejí. "Jsme na periferii. Chtěli bychom pod brněnské ochránce přírody. Čekám na to, až začne fungovat vláda, protože za step zodpovídá stát. Požádám vládu o výjimku a přesun pod Brno. To k nám má tradičně blíž. Jezdí sem badatelé i studenti brněnských vysokých škol," vzkázal Kostelník.

Všechno už uhlídat nelze

Situace se letos vyhrotila podle Kostelníka kvůli velké návštěvnosti.
"Nestačíme už uhlídat úplně vše. Platíme strážní službu, která musí neukázněné turisty usměrňovat. Udržujeme step, značení. Tiskneme propagační materiál, otevřeli jsme turistický srub. Ročně dáme do stepi, která nám nepatří, asi padesát tisíc korun. Ty bychom mohli použít pro rozvoj obce," stýská si Kostelník. Loni prošlo za celou sezonu naučnými stezkami na stepi na pět tisíc návštěvníků, letos v půlce sezony jsou Mohelenští na zhruba stejném čísle.
Žďárští ochránci jsou rozčarovaní. Nemají pocit, že se k hadcové stepi chovají macešsky. O rezervaci se starají druhým rokem. Předloni ji ještě měla ve správě havlíčkobrodská Agentura ochrany přírody a krajiny. "Loni jsme vydali na step přes tři sta tisíc korun a letos bude částka obdobná. Z devětačtyřiceti chráněných území a pěti národních přírodních památek a rezervací v naší správě jde nejvíc prostředků na mohelenskou step," reagoval Vladimír Zabloudil ze správy CHKO Žďárské vrchy.
Ochranáři také odmítají nařčení, že by se stepi nevěnovali. "Naši botanici i zoologové jsou na stepi pečení, vaření. Já sám jsem tam monitoroval lelka lesního," konstatoval Jaromír Čejka ze žďárské správy CHKO. "Nerozumím tomu, proč pan starosta staví nějaké umělé překážky. Step určitě není na periferii našeho zájmu," zdůraznil Čejka s tím, že neexistují žádné podložené důvody pro administrativní přesun stepi z Vysočiny pod Brno.
Čím je step unikátní?
Chráněná oblast s národní přírodní rezervací Mohelenská hadcová step se rozkládá na padesáti hektarech na březích řeky Jihlavy na území tvořeném horninou hadec. V ojedinělém teplém a suchém mikroklimatu se vyskytuje řada vzácných rostlin a živočichů. Lokalita přitahuje pozornost nejen českých vědců, ale i těch zahraničních.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí