zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Polsko zakázalo opravit námořní loď plnou azbestu

07.08.2006
Odpady
Chemické látky
Polsko zakázalo opravit námořní loď plnou azbestu
Polské úřady vykázaly z přístavu v Gdaňsku nizozemskou loď Rotterdam, na jejíž palubě se nachází náklad rakovinotvorného azbestu.
Loď měla projít rekonstrukcí v gdaňských loděnicích.
"Nechceme, aby někdo z Polska dělal smetiště," řekl včera novinářům ministr mořského hospodářství Rafal Wiechecki. Nizozemský rejdař má podle něj dva týdny na to, aby jeho loď opustila přístav. "Jinak bude na jeho náklady odtažena," dodal Wiechecki. Odtažení by podle ministra mohlo stát 150 tisíc dolarů.
Výletní loď Rotterdam dorazila k polským břehům Baltského moře před pěti měsíci.
Ekologičtí aktivisté proti její opravě protestovali a poukazovali na to, že při stavbě lodi byly použity tuny nebezpečného azbestu jako protipožární izolace. Později navíc vyšlo najevo, že náklad azbestu se skrývá také v lednicích a nákladních prostorách lodi.
"Loďařská společnost vědomě uvedla polské úřady v omyl," tvrdí ministr Wiechecki.
Pokud by totiž úřady věděly, že loď je plná azbestu, nikdy by jí prý nedovolily přistát u polských břehů.
O tom, že se rejdařská společnost zcela vědomě snažila zbavit nebezpečného odpadu, podle ministra svědčí i ten fakt, že při opravě lodi zaměstnala bezdomovce, kteří o azbestu neměli nejmenšího tušení.
Vykázání lodi z gdaňského přístavu se nelíbí pracovníkům tamních loděnic, kteří se obávají, že přijdou o velmi lukrativní zakázku.
Podle ministra mořského hospodářství Wiecheckého se ale nizozemská loď po vyložení nebezpečného nákladu může do Polska vrátit a bude moci projít rekonstrukcí.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí