zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kamenné přehrady chrání proti povodním už sto let

26.08.2006
Voda
Kamenné přehrady chrání proti povodním už sto let

Sto let od svého vzniku oslaví o tomto víkendu přehrada Fojtka u obce Mníšek a přehrada Mlýnice u Nové Vsi. Proto budeme dnešní tip směřovat na tyto zajímavé technické památky, umně vybudované rukama našich pradědů.

Obě přehrady od sebe dělí vzdálenost necelých tří kilometrů. Mlýnici však plní voda z Albrechtického potoka, zatímco Fojtku potok Fojtský. Oba potoky se vlévají do říčky Jeřice, na níž v obci Oldřichov v Hájích měla stát přehrada třetí a z nich největší. Vodní dílo už nikdo nepostavil, jelikož se stavbě do cesty postavily finanční důvody a následky první světové války. Přehrady vznikly jako ochrana před velkou vodou po neblahých zkušenostech s katastrofální povodní v létě 1897.

Obě přehrady mají volný přístup na hráz a v létě slouží jako koupaliště. Hojně je využívají také rybáři. O kvalitě vody svědčí výskyt dvou druhů raků. V sobotu 26. srpna však budou veřejnosti přístupné útroby přehrad. Návštěvníci se mohou těšit i na prohlídku historického technického vybavení včetně odborného výkladu. Cesta k oběma přehradám je snadná, jelikož leží souběžně v těsné blízkosti obecních silnic.

Přehrada Fojtka se nachází na území mezi osadou Fojtka a obcí Mníšek. Dodnes se proto vedou spory o její přesný název. Mnozí mníšečtí patrioti ji tedy nazývají Mníšeckou. Její nádrž, o rozloze sedmi hektarů s průměrnou hloubkou okolo 10 metrů, dokáže pojmout 323 tisíc kubických metrů vody. Hráz převyšuje terén o jedenáct metrů.

Hráz přehrady Mlýnice je o tři a půl metru vyšší, pojme však "jen" 271 tisíc kubických metrů vody. Lidé se zde mohou projít po 159 metrů dlouhé hrázi.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí