zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Studenti postavili sluneční kolektor s kolegy z Polska

24.08.2006
Energie
Studenti postavili sluneční kolektor s kolegy z Polska
Netradiční letní brigádu má za sebou čtrnáct studentů z Českého Těšína, Cieszyna, Havířova, Karviné a Brna. Díky spolupráci občanského sdružení Trianon a Ekoenergie Cieszyn vyráběli v Českém Těšíně sluneční kolektor k ohřevu vody.

Český Těšín - Studenti během prázdnin ale nevyráběli pouze kolektor. Zkusili si rovněž třídění plastů a komponentů z dosloužilých počítačů. Obě netradiční brigády absolvovali v rámci mezinárodních ekologických aktivit studentů, které pořádá českotěšínské sdružení Trianon.
" Studenti pod odborným vedením firem z Polska a Čech vyráběli absorbéry pro sluneční kolektory. Úkol zněl zabezpečit během týdne jejich instalaci a funkčnost systému pro teplou užitkovou vodu. Zájemci a hosté se mohli přesvědčit, že studenti úkol zvládli. V závěru bylo možno pustit z kohoutků vodu o teplotě asi 40 stupňů Celsia," informoval předseda občanského sdružení trianon Viliam Šuňal.
" Jde o to, aby mládež poznala možnosti využití čisté energie, v tomto případě sluneční. Výroba kolektoru tak dovolila spojit praktickou část výroby s ekologickou výchovou," vysvětlil Zdislaw Matysiak z polské Ekoenergie, který workshop se studenty vedl.
Celá akce měla poukázat na možnosti využití sluneční energie v domácnostech. Díky kolektoru totiž mohou několik teplých měsíců v roce využívat sluneční energii k ohřevu vody bez nutnosti ohřívání plynem. Do ovzduší se tak dostává i výrazně méně znečišťujících látek vznikajících při ohřevu vody. Podle Matysiaka je výroba podobného kolektoru rovněž výrazně levnější záležitostí než kolektory dodávané profesionálními firmami. V přepočtu vyjde zhruba na 6 tisíc zlótych, což je necelých šedesát tisíc korun.
Již nyní se ale organizátoři projektu netají přáním pokračovat příští rok v dlouhodobé akci nazvané Kolektory pro Beskydy. Až do roku 2013 by tak mohly vznikat sluneční kolektory právě pro tuto oblast.

VÍTĚZSLAV FEJFAR
Zdroj: Karvinský deník
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí