zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Veřejně prospěšné stavby

28.08.2006
Obecné
Veřejně prospěšné stavby
Veřejně prospěšné stavby zahrnují různé projekty zaměřené do těch oblastí, které mají sloužit maximálnímu okruhu obyvatel. Kromě dopravní infrastruktury, vodního hospodářství apod. jde o celou řadu sociálně orientovaných a vzdělávacích zařízení, ale také o ekologické koncepty, jež jsou spojeny s vyšší kvalitou života.

Mnohé z nich patří do rozvojových priorit regionů ČR, které mohou být podporovány ze strukturálních fondů EU. Jedná se zejména o Společný regionální operační program (SROP), což je souhrnný dokument týkající se záměrů sedmi regionů soudržnosti (celé území České republiky s výjimkou hl. města Prahy). Je jedním z pěti tzv. Operačních programů (jsou známé pod označením Průmysl a podnikání, Rozvoj lidských zdrojů, Infrastruktura a Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství) a dvou Jednotných programových dokumentů pro hl. město Praha.

V rámci zmíněného SROP je kladen důraz na podporu vyváženého a udržitelného ekonomického rozvoje regionů, který bude vycházet z iniciativ veřejného, neziskového a soukromého sektoru. Společný regionální operační program podporuje především dosažení trvalého hospodářského růstu a růstu kvality života obyvatel regionů prostřednictvím příslušných ekonomických aktivit, dále zlepšení infrastruktury a životního prostředí, všeobecný rozvoj lidských zdrojů a prohlubování sociální integrace.

V tomto kontextu má nezastupitelný význam i projekt partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP). Přijetím koncesního zákona zákonodárci stanovili pravidla pro spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Soukromé zdroje tak mohou začít financovat například dopravní stavby, projekty ve školství či sociální péči. Zákon stanoví proceduru pro výběr koncesionáře, tedy dodavatele, a regulační mechanismy. Jasně nastavené procesy schvalování zlepší transparentnost ve veřejném zadávání.
Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí