zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

U Vltavy hrozil únik toxických chemikálií

28.08.2006
Havárie
U Vltavy hrozil únik toxických chemikálií
Stačilo, aby na Šumavě výrazně zapršelo, zvedla se hladina Teplé Vltavy a v řece, která teče do lipenské přehrady, mohlo skončit obrovské množství nebezpečných chemikálií.
Až včera, po tříletém kolotoči dohadů začaly z areálu bývalé sklárny v Lenoře pomalu mizet stovky tun arzenu, rtuti a kyseliny sírové. Odvážet je začali pracovníci sanační firmy.

Každý den ohrožení rostlo
"To ohrožení už bylo značné. Lidé tu rozkradli kovové věci, ve skladech se propadají střechy a vzhledem k tomu, že Vltava teče těsně podél areálu, mohlo dojít k zamoření Vltavy," říká Václav Filištein ze sanační firmy Envisan.
Chemikálie jsou v areálu již od poloviny devadesátých let, kdy sklárny ukončily svou činnost. První upozornění na volně přístupné chemikálie přišlo před třemi roky. Česká inspekce životního prostředí nařídila likvidaci nebezpečných látek. Nestalo se ale nic.
"Majitelé areálu na písemné výzvy reagovali tak, že se omlouvali těsně před svolanými jednáními a nepřišli. Proto nebylo možné situaci řešit," říká mluvčí inspekce Ivana Awwadová.
Podnikatelé byli už jednou zproštěni obvinění z ohrožení životního prostředí, protože státní zástupce neprokázal, že za znečištění mohou oni. Státní zástupce podal stížnost a soudní jednání stále běží.
Majitelé neplatili ani uložené pokuty. Teprve tento týden nabyla právní moci exekuce, o kterou inspekce požádala už před několika měsíci.
Právě exekuce byla podmínkou k tomu, aby inspekce uvolnila půlmiliónovou zálohu na likvidaci chemikálií. "Práce budou probíhat 6 týdnů," říká Filištein.

Kde pomohla exekuce
Stejným způsobem - tedy až exekucí, přiměla inspekce před dvěma měsíci obec Osek nad Bečvou odstranit ekologickou zátěž z jedinečné lokality lužního lesa. V něm obec v roce 1999 nejprve nezákonně vytěžila více dřeva, než měla povoleno. O rok později ho začala zavážet průmyslovým sádrovcem. I přes zákaz ho sem navezla v silné vrstvě na plochu jeden a půl hektaru.
Obec za to dostala několik pokut. Až teprve během exekuce začala sádrovec odvážet. "Nyní je již všechen odstraněn a naváží se tam zemina, která umožní obnovu lesa," říká Awwadová.
Podle odhadů zbývá v Česku odstranit ještě zhruba třetina starších ekologických škod v areálech po celé zemi.
Náklady na jejich likvidaci se přitom odhadují na 100 miliard korun.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí