zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyřeší problémy s hlukem až vyhláška?

28.08.2006
Hluk
Vyřeší problémy s hlukem až vyhláška?

Ve většině zemí EU vycházejí normy pro zvukovou izolaci ze zastaralých stavebních předpisů. Některé z nich byly přijaty koncem 50. let minulého století.

Na přípravě nových stavebních předpisů, které by vymezovaly limity pro hluk ze sousedství, se mimo jiné podílí i Evropské sdružení pro akustiku, které pracuje na společném expertním doporučení pro sladění metod a podmínek měření a systémů klasifikace v EU.

K řešení akustických otázek nejen v bydlení dlouhodobě přispívají i produkty společnosti Rockwool. Kamenná vlna, kterou Rockwool vyrábí a zpracovává, se používá jako akustický tlumič do zvukových bariér u silnic, dálnic a železnic. Výrazně také zlepšuje akustické vlastnosti bytových domů, škol, kancelářských budov i ostatních staveb. Pravá kamenná vlna je totiž díky své struktuře jedním z nejvíce účinných akustických izolantů.

„Místo abychom se neustále omezovali a vyžadovali od svých sousedů absolutní ticho, měli bychom spíš požadovat kvalitnější zvukovou izolaci svých bytů“, říká Jens Holger Rindel, profesor akustiky na Dánské technické univerzitě.

Víme-li, že kvalitní zvukovou izolaci lze v nových domech pořídit za pouhá 2 až 3 % stavebních nákladů a že následná renovace je výrazně dražší, jen těžko pochopíme, proč se stávající izolační technologie využívají v maximální míře pouze v tak malém procentu nových budov. Díky novým stavebním postupům se přitom náklady na kvalitní zvukovou izolaci dají minimalizovat. Pro developera může být zvuková izolace výnosnou investicí i v případě, že se tím zvýší náklady na výstavbu. Výsledky nedávného průzkumu prováděného ve Švédsku totiž ukazují, že lidé jsou ochotni zaplatit víc než dodatečné stavební náklady, pokud získají byt s kvalitní zvukovou izolací. Za účinnou zvukovou izolaci je 60 % obyvatel (tedy téměř všichni, kdo bydlí ve vícepodlažních bytových domech) ochotno platit až o 10 % vyšší nájemné.
Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí