zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Neznámá látka zabila v Hranicích stovky pstruhů

01.09.2006
Havárie
Neznámá látka zabila v Hranicích stovky pstruhů

Několik set pstruhů zabila v sobotu neznámá látka v hranickém potoce Ludina. Látka vytekla do říčního toku z dešťové kanalizace vedoucí z průmyslového areálu v Tovární ulici.

Viník ekologické havárie zatím není znám. Radnice čeká na výsledky rozborů, které určí, o jakou tekutinu se jednalo. Informoval o tom včera Hranický deník.
Helísek se navíc obává, zda se nebezpečná látka nedostala do chovného rybníku Kuchyňky, do kterého přitéká voda z Ludiny. " Pokud uhynuly i nějaké těžké ryby, spadly na dno a vyplavou až za několik dní. Každopádně budeme požadovat náhradu škody," dodal Pavel Helísek.

Vyšetřování havárie

Havárii vyšetřují také zástupci odboru životního prostředí, správce toku a továrny Schäfer, v jejímž majetku je vyústění dešťové kanalizace do Ludiny. " Viníka havárie jsme zatím neodhalili. Do týdne máme obdržet rozbory vzorků vody, které určí, o jakou látku se jednalo. Pokud se nebude jednat o prostředek,
který se používá v Schäferu, budeme pátrat dál. V průmyslovém areálu na Tovární ulici totiž sídlí několik firem," řekla listu vedoucí odboru životního prostředí Ivana Zaoralová.

Postřeh strážníků

Pěnivé látky tekoucí v Ludině si v pátek všimli městští strážníci. Na místo byli povoláni místní hasiči, podle kterých šlo nejspíše o saponát. Vyjádření továrny Schäfer se deníku nepodařilo získat. ČTK


Při sobotním ohledání jsme našli 733 mrtvých pstruhů. Zatím nejsou prozkoumány všechny tůně, protože voda byla zakalená. Následky znečištění tak mohou být ještě horší.

PAVEL HELÍSEK
předseda místní organizace českého rybářského svazu

Zdroj: Metro

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí