zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hon na "zelené odpadlíky" nekončí

01.09.2006
Obecné
Hon na  zelené odpadlíky  nekončí

Už tři měsíce se sociální demokraté snaží najít stoprvní hlas pro svou případnou vládu s komunisty. Zatím marně. Možné "odpadlíky" testují hlavně ve Straně zelených.
"Sociální demokraté se systematicky pokoušejí některého z poslanců Strany zelených získat. Naposledy se s tím setkal Přemysl Rabas, kterému zástupce sociální demokracie nabídl post ministra," říká předseda Strany zelených Martin Bursík. Informace o nabídce na ministerský post pro Rabase přinesla jako první MF Dnes.
Sociální demokraté však pokusy o "nákup" poslanců popírají.


Sám Rabas prý návrh z přelomu týdne považuje za žert. "Co, kdo a jak nabízel, nechci rozebírat. Opravdu to beru jako žert a takhle by se to mohlo prezentovat jako fakt," říká Rabas. Podle poslankyně Strany zelených Kateřiny Jacques měla s nabídkou přijít "žena z chomutovské organizace ČSSD". Její jméno prý nezná.
V čele této okresní organizace stojí místopředsedkyně ČSSD Jana Vaňhová. To, že by Rabase kontaktovala, ale odmítá. "Přemysla Rabase? Toho jsem viděla naposledy, ani nevím kdy. O ničem nevím, včera jsem se teprve vrátila z dovolené," říká Vaňhová.
Vůbec první pokus o přetažení svého poslance ohlásili právě sociální demokraté.
Za přestup ke Straně zelených měl poslanec ČSSD Pavel Ploc údajně dostat pět miliónů korun. Z pokusu o korupci byl v polovině srpna obviněn bývalý Plocův spolužák Pavel Šrytr, bodyguard v lednu zavražděného podnikatele Františka Mrázka a jeho spolupracovníka Tomáše Pitra. Kdo za nabídkou stojí, není jasné. Cílem dalších pokusů o získání nezbytného stoprvního hlasu jsou pak už výhradně zelení.


O tom, zda se někdo pokouší "přesvědčit" i poslance ostatních stran, se veřejnost nedozvídá. Otevřeně o tom totiž mluví právě jen zelení. "Je to i ochrana před spekulacemi, že by to na nás mohlo zabírat," říká Bursík. Sám na počátku července zveřejnil SMS, v níž ho Paroubkův poradce Petr Petržílek nabádá k neoficiální dohodě o podpoře menšinové vlády ČSSD "byť jedním vaším zbloudilým poslancem". Bursík jeho tehdejší slova chápe jako výhrůžku. "Znamená to, že buď půjdete s námi, nebo bude velká koalice a většinový systém," vysvětluje. Telefonáty a esemesky od členů ČSSD i výzvy k utajeným schůzkám s Jiřím Paroubkem přiznávají i další poslanci zelených, Ondřej Liška a Věra Jakubková. "Jsou vytrvalí a zkoušejí to," říká Jakubková. Zelení i lidovci opakují, že vládu, která by se opírala o KSČM, nepodpoří. Paroubek si však pro svůj případný pokus o sestavení vlády nadále věří. "Věřím, že se do úřadu za pár týdnů zase vrátíme," řekl včera na posledním zasedání své vlády.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí