zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ruská vláda schválila dotace na jaderné reaktory ve výši 25 miliard dolarů

01.09.2006
Energie
Ruská vláda schválila dotace na jaderné reaktory ve výši 25 miliard dolarů

Brno, 31. 8. 2006 -- Ambiciózní plány na oživení jaderné energetiky oznámilo před časem také Putinovo Rusko. Stejně jako v případě Bushovy Ameriky se ani tam výstavba nových reaktorů neobejde bez masivních státních dotací. V návrhu federálního rozpočtu na rok 2007 z tohot týdne se už objevuje přímá dotace agentuře Rosatom ve výši 1,4 miliardy dolarů.

Potvrzuje se tak stokrát ověřený fakt, že jaderné elektrárny nedokáží obstát bez všestranné podpory státu. Přitom jde o technologii více než padesát let starou, do jejíhož rozvoje přitekly jen v zemích OECD ze státních rozpočtů stovky miliard dolarů. Ani to je však nepostavilo na vlastní nohy a ve chvíli, kdy přívod dotací vysychá, od nich investoři utíkají. Ruská vláda schválila koncem července dokument s příznačným názvem „Plán na rozvoj jaderně-energetického průmyslového komplexu v Rusku v letech 2007 – 2010 a s výhledem do roku 2015“. Státní agentura pro atomovou energii Rosatom, která plán připravila, uvádí, že jeho uskutečnění bude stát přibližně 52 miliard dolarů (v hodnotě roku 2006). Kromě stavby nových jaderných elektráren se v něm počítá s otevřením tří uranových dolů a továrnou na přepracování vyhořelého paliva. Strategie Rosatomu analyzovala tři scénáře dalšího vývoje. První, který nepočítá se státními dotacemi z federálního rozpočtu, by podle Rosatomu přivedl ruský jaderný průmysl do vážných ekonomických problémů. Naopak v případě, že vláda uvolní dotace ve výši mezi 22 a 26 miliardami dolarů, slibuje Rosatom soběstačnost průmyslu po roce 2015 a jeho schopnost stavět dva velké jaderné reaktory ročně. Tento „základní“ scénář nakonec vláda schválila. Stát se tak rozhodnul do roku 2015 dotovat výstavbu deseti nových reaktorů o výkonu 1000 MW částku ve výši celkem 25 miliard dolarů. Další prostředky chce Rosatom v budoucnu získávat vývozem elektřiny a jejím zdražováním na domácím trhu. V návrhu federálního rozpočtu na rok 2007 už se objevuje přímá dotace Rosatomu ve výši 1,4 miliardy dolarů. Má sloužit především na dokončení rozestavěného reaktoru v druhém bloku elektrárny Rostov. Pozorovatelé uvádějí, že nový plán je sice ambiciózní, ale realističtější než megalomanské scénáře prezentované před rokem, podle kterých by Rusko do roku 2025 vybudovalo padesát nových jaderných bloků. Můžeme však uhadovat, že megalomanské myšlení jde ruku v ruce s odhodláním státu utápět ve ztrátových reaktorech další desítky miliard dolarů.


Jan Beránek
WISE Brno Chytalky 24, 594 55 Dolni Loucky, Czech Republic tel./fax 420-604-207305 email: jan.beranek@wisebrno.cz skype: janberanek www.wisebrno.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí