zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj "vyšachoval" ekology

06.09.2006
Obecné
Kraj  vyšachoval  ekology


ČESKÉ BUDĚJOVICE Česko nebo ČEZko? Mimo jiné s tímto transparentem včera demonstrovala ekologická sdružení před Krajským úřadem v Českých Budějovicích. Aktivistům se totiž nelíbí, že mají být vyloučeni z řízení o kolaudaci jaderné elektrárny Temelín, provozované společností ČEZ. Krajský úřad na doporučení ministerstva pro místní rozvoj rozhodl, že proces kolaudace posuzuje takové změny na stavbě Temelína, které nemohou mít jakýkoliv dopad na životní prostředí. Občanská sdružení, zabývající se ekologií, se tak údajně nemají právo řízení účastnit. Nejde přitom jen o ekologické organizace, ale také některé spolky obyvatel z okolí elektrárny.
"Rozhodnutí krajského úřadu považujeme za součást snahy Temelín rychle zkolaudovat bez ohledu na to, že společnost ČEZ předložila ke kolaudaci neúplné podklady," tvrdí Monika Machová z ekologického hnutí Jihočeské matky. První blok Temelína byl úřady zkolaudován už loni, na základě odvolání občanských sdružení však ministerstvo pro místní rozvoj vrátilo kvůli některým formálních chybám celý proces na začátek. Zároveň krajskému úřadu doporučilo, aby ekology z kolaudačního řízení úplně vyškrtl. A úřad radu poslechl. "Naše rozhodnutí o vyloučení těchto organizací z kolaudačního procesu ale ještě nenabylo právní moci. Sdružení se proti němu totiž mohou odvolat," řekl vedoucí odboru územního řízení českobudějovického Krajského úřadu Ludvík Zíma.
Aktivisté tvrdí, že úředníci se snaží kolaudaci maximálně urychlit, a chtějí se tak zbavit obstrukcí ze strany občanských sdružení. Ačkoliv první blok Temelína dodává elektřinu do sítě od roku 2002 a druhý od roku 2003, elektrárna stále pracuje v takzvaném zkušebním provozu. Kolaudační rozhodnutí ČEZ stále nemá. Zároveň ale už za čtyři měsíce Temelínu povolení ke zkušebnímu provozu končí. Pokud tedy do tohoto termínu nestihne ČEZ elektrárnu zkolaudovat, měl by podle ekologů ukončit provoz.
Tlak na zastavení Temelína zřejmě znovu zesílí i v Rakousku, kde se blíží volby. Podle posledního průzkumu veřejného mínění považují například Hornorakušané problém Temelína za druhé nejdůležitější volební téma hned za zajištěním důstojného života seniorů.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí