zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Levné mobily z USA: po recyklaci za pár stovek

07.09.2006
Odpady
Levné mobily z USA: po recyklaci za pár stovek

Počet lidí vlastnících mobilní telefon roste závratným tempem, mobily se dostávají i tam, kde to ještě před pár lety nikdo neočekával. Zároveň se zrychluje tempo vývoje nových mobilů, a tak zatímco v některých zemích obyvatelé s mobilem s černobílým displejem teprve objevují kouzlo mobilní komunikace, v Evropě, Americe a hlavně Asii považují lidé za samozřejmost mobil s fotoaparátem, MP3 přehrávačem a krásným barevným displejem.

Mobil chápeme rovněž jako módní doplněk a prostředek zábavy, takže přístroje měníme celkem často. Co ale s použitými mobily? Končí na skládce na jedné hromadě s domovním odpadem, což samozřejmě není správná cesta, nebo se dále využívají? Buďte v klidu, mobilní telefony se recyklují a repasují a ačkoliv se to nemusí na první pohled zdá, i na tomto se dá postavit slušný business.

Americká společnost ReCellular (www.recellular.net) začala s recyklací a repasováním mobilních telefonů už v roce 1991 a dnes patří mezi čtyři největší firmy v tomto oboru na světě. ReCellular denně přijme přes 75 000 mobilů, z nichž většinu vyčistí, poopraví a za nízkou cenu prodá dále, nebo mobily rozebere a jednotlivé části prodá jako opad. Téměř 60 procent použitých mobilů společnost prodá do zemí jako Jamajka, Keňa nebo Ukrajina.

Na internetových stránkách ReCellular můžete přímo vstoupit do internetového obchodu a prohlédnout si aktuální nabídku firmy. Najdete v ní více než 500 různých modelů v cenách od 20 do 90 dolarů. Například taková Nokia 8390 stojí v přepočtu 520 Kč, Samsung E335 přijde na 1200 Kč.

Libor Zezulka
http://www.frogu.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí