zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČR hrozí dovoz odpadu, nemá v Bruselu podporu

07.09.2006
Odpady
ČR hrozí dovoz odpadu, nemá v Bruselu podporu
Na pracovním zasedání k nové odpadové směrnici v Bruselu sice Rakušané naznačili, že by se mohli přidat k výhradám k plánovanému přeřazení spaloven z kategorie zařízení k odstranění odpadu na zařízení k jeho energetickému využívání, na prosazení návrhu to ale nestačí.

Čechům stále chybí na půdě EU podpora pro návrh zamezení převozu odpadů přes hranice za účelem spálení. Na pracovním zasedání k nové odpadové směrnici v Bruselu sice Rakušané naznačili, že by se mohli přidat k výhradám k plánovanému přeřazení spaloven z kategorie zařízení k odstranění odpadu na zařízení k jeho energetickému využívání, na prosazení návrhu to ale nestačí. Česku tak může hrozit masivní dovoz odpadů. Řekl to Daniel Vondrouš z ministerstva životního prostředí, který se jednání zúčastnil.


Rada ministrů životního prostředí EU by měla o nové směrnici rozhodovat v prosinci, do té doby se uskuteční ještě čtyři pracovní zasedání. Vondouš vidí ve stanoviscích některých zemí posun, k prosazení všech požadavků Česka je však skeptický.


Řada zemí si je podle Vondrouše vědoma problémů, které může převážení odpadů znamenat, a hledá nějaké řešení. Například Finsko přišlo s návrhem, aby se hledisko soběstačnosti vztahovalo nejen na odstraňování odpadů, jak je tomu dosud, ale aby platilo i pro využití směsného komunálního odpadu. Nepřistoupilo však na požadavek, aby země byly nadále soběstačné i při spalování veškerého odpadu ve spalovnách. Už na červnovém jednání Rady EU pro životní prostředí Česko získalo pro tento požadavek Dánsko, Lucembursko, Švédsko, Litvu, Lotyšsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko a přistupující Rumunsko.


Princip soběstačnosti při odstraňování a spalování by umožnil v případě potřeby zakázat dovoz odpadu ze zahraničí do spaloven či na skládky.


Pro výhradu k přeřazení spaloven do kategorie energetických zdrojů se zatím vedle Čechů vyslovily Polsko, Slovensko a Maďarsko. Jejich podporu získali čeští vyjednavači na jaře, kdy v Česku propukl skandál s nelegálními dovozy tisíců tun odpadu z Německa.


Směrnici bude na podzim projednávat také Evropský parlament.

http://www2.euroskop.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí