zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Blanensko: V krasu končí těžba vápence

13.09.2006
Geologie
Blanensko: V krasu končí těžba vápence
V posledním vápencovém lomu v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras na Blanensku míří hornická činnost ke konci. Těžební aktivity zůstávají na dvou místech: těžba vápence v lomu Skalka mezi Ochozem a Březinou a dále lom Rudice- Seč, kde se těží sklářské písky.

Blansko - V závěru srpna byla v lomu Malá dohoda nedaleko Šošůvky zastavena hornická činnost zaměřená přímo na těžbu vápence. Další práce budou pokračovat v souladu s plánem likvidace lomu v úzké spolupráci se Správou CHKO.
Zásoby byly prakticky vytěženy. Teď je cílem definitivní uzavření posledního aktivního lomu na území chráněné krajinné oblasti v rámci okresu.
" Likvidační plán byl zpracován za významného přispění správy CHKO, která stanovila, jak bude lokalita v konečné fázi vypadat, co zůstane a co se odklidí," řekl pracovník správy Antonín Tůma. Zmizí stará úpravna kamene. Zachován zůstane objekt staré vápenky jako upomínka činnosti, která byla v minulosti přínosná pro celou oblast.
" Stanovili jsme také, jakou podobu bude lom mít. To například znamená zarovnání některých stěn, přerušení komunikací a vybudování ochranného valu," doplnil Antonín Tůma.
" Také máme zájem na tom, aby po naší činnosti zůstal prostor, který nebude narušovat charakter krasu," řekl jeden ze spolumajitelů lomu Josef Pernica mladší.
Některé přístupové cesty budou zalesněny. Jinak zůstane na přírodě, aby se postarala o postupné zarůstání svahů. Strmější skalní stěny zůstanou zřejmé holé. Lom nikdy nebude zaplaven. Leží přímo nad jeskynním systémem Amatérské jeskyně, takže voda vsakuje do podzemí. To je také důvod, proč vedení CHKO dohlíží na jeho postupnou likvidaci.
" Lom leží na území krasu. Je dobře, že tam práce skončí, protože kolem bylo poměrně dost prašno. Na druhou stranu si myslím, že by tam mohla v budoucnu vzniknout zajímavá odpočinková zóna," uvedla starostka Ostrova u Macochy Zdeňka Svobodová.

MARTA ANTONÍNOVÁ
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí